1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron İşçilerin Olduğu İş Yerlerinde Sendikalar
Taşeron İşçilerin Olduğu İş Yerlerinde Sendikalar

Taşeron İşçilerin Olduğu İş Yerlerinde Sendikalar

Kadrolu taşeronun 2020’ye kadar zam almamasına yönelik toplu iş sözleşmesine çözüm yetki olabilir mi? Taşeronun Zam Sorunu Çözülemedi…

A+A-

Toplu iş sözleşmesi gereği belediye şirketlerine geçen taşeronlar 30.06.2020 tarihine kadar, kamu kurumlarına geçen taşeronlar ise 30.10.20202 tarihine kadar belirlenen toplu iş sözleşmesine (TİS) tabi olacak. Bu yüzden de 2020’ye kadar yüzde 4 zam geçerli olup sonrasında yeniden masaya oturacaklardır. Ancak bu durum taşeronda ücrette adaletsizliğe sebep olur mağduriyet yaratıyor. 

Sendikanın TİS imzalaması için en önemli şart yetkidir. Peki, 696 sayılı KHK ile kadrolu taşeronların bulunduğu işyerleri için yetki alınarak sorun çözülebilir mi?

Sendikalar Yetki İle Çözüm Olabilir
Eğer iş yerinde kadrolu taşeron haricinde başka işçi yoksa sendikalar bu işyerleri için yetki tespitinde bulunamaz. Ancak işyerinde hem kadrolu taşeron hem de diğer işçiler varsa sendika yetki tespiti için Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvuru yapabilir. Ancak TİS yapmakla yetkili sendika varsa yürürlükteki sözleşme bitiminden önceki 120 gün başvuru yapılamaz. Bu durumda sona ermeyen TİS uygulanmaya devam edecektir. 

Bu durum karşısında işyerinde kadrolu taşeron olmayan tek bir işçi varsa bile sendikanın yetki başvurusu kabul edilecektir. Sendikalar tarafından böyle bir başvuru yapılması ile yeniden TİS imzalama imkanının doğması sağlanabilecektir. Böylece taşeronun zam için 2020’yi bekleme şartı delinebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.