Taşeron İşçilerin Yıllık İzin ve Kıdem Tazminatı

Taşeron İşçilerin Yıllık İzin ve Kıdem Tazminatı

Hesaplamalarında O Tarih Esas Alınacak! Geçtiğimiz yıl kadroyla geçirilen taşeron işçiler, kıdem tazminatı ve yıllık izin hesaplamalarını yaparken işe başlama tarihlerini esas alacak.

İlk Alt İşverenden Başlayacak

2018 yılı içerisinde 1 milyona yakın taşeron işçi kadro aldı. Bu işçilerden bazıları belediye bünyesinde çalışırken bazıları da kamuda çalışmaktaydı. Taşeron işçiler kadro aldıktan sonra pek çok soru işareti kafaları kurcalamaya başladı. Bu sorulardan birisi taşeron işçilerin hak ettikleri kıdem tazminatının hangi tarih esas alınarak hesaplanacağıydı. Bu konuya Çalışma Bakanlığı son noktayı koydu ve ilk işe girme tarihinin dikkate alınacağını açıkladı. Örneğin 10 farklı taşeron şirket bünyesinde çalışmış ancak her birisinde aynı kurumda çalışmış olan taşeron işçiler ilk işe giriş tarihlerini dikkate alacak. Böylelikle 10 farklı şirkette 10 yıl çalışılsa dahi kıdem tazminatı 10 yıl üzerinden hesaplanacak ve bu tazminat kamudan alınacak. 

Bir diğer soru işareti oluşturan konu ise yıllık izin konusuydu. Yıllık izin konusunda da esas alınacak tarih yine Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. Kıdem tazminatında olduğu gibi yıllık izinde de ilk işe giriş tarihi esas alınacak. Dolayısıyla işçilerin geçmiş yıllardan kalan izin hakları da yanmayacak. Böylelikle taşeron işçiler hak kaybına uğramayacak. Ancak buna rağmen halen daha farklı uygulamalar yapan kurumlar var ise bunlara karşı itiraz edilmesi gereklidir.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum