Taşeron İşçinin İşe İadesinde İşveren Ne Yapacak

Taşeron İşçinin İşe İadesinde İşveren Ne Yapacak

Yayınlanan KHK’lar ile taşeron işçilerin çalışmasında değişiklikler oluyor. Peki, taşeron işçinin işe iadesinde işveren ne yapacak? İşverenin taşeron işçinin işe iadesinde görevi nedir?

Kamuda Taşeronların İşten Çıkarılması 
Evet, artık taşeron kalktı. Önceden kamuda taşeron çalışanların işçiyken çıkartılması durumunda açılan dava sonucunda, tazminatın verilerek işe başlatmamaları hakkı yer alıyor. Peki, taşeronların işten çıkarılması durumunda ücretleri kim ödeyecek? Taşeronun kaldırılması sonunda mağdur olan işçiler yapacak? İşvereneler bu kapsamda görevi ne?

Alt İşveren İşçisi ise İşe İade
İşe iade davasının açılması söz konusu. Bu durumda yapılan son değişimlere göre, işe iade davası ile sadece alt iş verende işçi olan kişilerin işe iadesi söz konusu olabiliyor. Asıl işveren, alt işveren işçisinin işe başlatılmaması durumunda hak kazanacağı boşta geçen süre ödemesinin ve işe başlatılmama tazminatını ödeme konusunda sorumlu olacaktır.

İşverenlerin taşeronlar için yapması gereken değişebiliyor. Bunun için mutlaka KHK’lara göre hareket etmek gerekiyor. Fesih geçersiz olması durumunda, alt işverenin boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama tazminatından, asıl işverenin de sorumlu olması söz konusu.  Bunun için mutlaka işverenle alt işveren ilişkisinin varlığı söz konusu olacaktır.

İşverenler ile taşeron arasında kanunlara göre hareket edilmesi durumunda taşeronların işe iade hakkı ve diğer hakları konusunda gereken yapılacaktır. İşverenler üzerine düşeni yapmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum