1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeron Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurunca Kadroya Alındı
Taşeron Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurunca Kadroya Alındı

Taşeron Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurunca Kadroya Alındı

Üniversitesinde özel güvenlik birim şefi olarak çalıştığı, sürekli işçi kadrosunda istihdam edilme talebiyle idareye başvurduğu, ancak hakkında yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasınınolumsuz sonuçlandığı...

A+A-

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan taşeron işçi KDK'ya başvurduktan sonra kadroya alındı. İşte o karar:

BAŞVURU NO  : 2018/5556
KARAR TARİHİ : 04/06/2018

I. BAŞVURUNUN KONUSU
1. Kurumumuza 28.04.2018 tarihinde e-başvuru yoluyla yapılan başvuruda; başvuran tarafından …Üniversitesinde özel güvenlik birim şefi olarak çalıştığı, sürekli işçi kadrosunda istihdam edilme talebiyle idareye başvurduğu, ancak hakkında yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumsuz sonuçlandığı gerekçesiyle talebinin reddedildiği ifade edilerek söz konusu kadroda istihdam edilmek suretiyle mağduriyetinin giderilmesi talep edilmektedir.

II. BAŞVURUNUN İNCELENMESİ VE DOSTANE ÇÖZÜM SÜRECİ
2. 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun “Kurumun görevi” başlıklı 5’inci maddesinin birinci fıkrasında, Kamu Denetçiliği Kurumunun, idarenin işleyişi ile ilgili şikâyet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye önerilerde bulunmakla görevli olduğu düzenlenmiştir.

3. 28/03/2013 tarihli ve 28601 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kamu Denetçiliği Kurumu Kanununun Uygulanmasına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin “Şikâyete konu talebin idarece yerine getirilmesi” başlıklı 27’nci maddesinin birinci fıkrasında, inceleme ve araştırma devam ederken Kamu Denetçiliği Kurumunun tarafları dostane çözüme davet edebileceği, ikinci fıkrasında da şikâyete konu talebin ilgili idare tarafından yerine getirilmesi hâlinde dostane çözüm kararı vererek inceleme ve araştırmasını sonlandıracağı, “Dostane çözüm kararı” başlıklı 33/A maddesinde şikâyet konusu talebin ilgili idare tarafından yerine getirilmesi veya şikâyetin çözüme kavuşturulduğunun taraflarca Kuruma bildirilmesi hâlinde dostane çözüm kararı verileceği hükmüne yer verilmiştir.

4. Bu kapsamda, başvuran tarafından Kurumumuza gönderilen 24.05.2018 tarihli yazıda başvuranın sürekli işçi kadrosunda istihdam edilme talebinin idarece yerine getirildiği, bu suretle mağduriyetinin giderildiği beyan edilmiştir.

KARAR
Yukarıda yer verilen açıklamalar çerçevesinde başvuru konusu talebin ilgili idare tarafından yerine getirildiği anlaşıldığından Yönetmeliğin 33/A maddesi gereğince DOSTANE ÇÖZÜM KARARI verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.