Taşeron Maaşları ve Kadro Durumları TBMM'de Bakan Selçuk'a Soruldu

Taşeron Maaşları ve Kadro Durumları TBMM'de Bakan Selçuk'a Soruldu

Taşeron kadrosu alan 4/D Kamu çalışanlarının maaş durumları ile ilgili olarak Çalışma Bakanı Selçuk'tan TBMM'de önemli açıklamalar geldi. Ayrıca Kadro verilmeyen KİT çalışanı taşeronların durumu da TBMM'de gündeme getirildi. Detaylar haberimizde.

Bilindiği üzere taşeron kadrosu alan ve almayan işçilerin sorunları halen tam anlamıyla çözülemedi. 4/D kadro alan taşeronlarla hali hazırda 4/D çalışan işçilerin arasında halen fark var ve TİS yapılmadığından dolayı mağduriyetler pandemi koşullarında daha da derinleşti. Öte yandan kadro verilmeyen taşeron işçilerin sorunları da kat be kat artarken, 2021 yılınca çözüm olması adına bu hafta yine TBMM’de gündeme geldi.

Kadro Alamayan Taşeron Çalışanlar

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan EREL tarafından kadro alamayan taşeron çalışanları talepleri ele alındı ve gündeme getirildi. Erel kadro alamayan çalışanların selamını TBMM’de okudu ve kadronun gerekliliğini bir kez daha gündeme taşıdı.

taseron-haber.jpg

Taşeronların Selamı Var

Erel bütçe görüşmelerinin yapıldığı şu günlerde evinin bütçesini sağlayamaz duruma gelen taşeronların insanca bir hayat sürmesi için verdikleri mücadele adına selamlarını tek tek TBMM’de şu şekilde ifade etti.

Hastanede yemek yapan, bulaşık yıkayan, diğer arkadaşları kadroya geçtiği hâlde kendisi kadroya geçmeyen, kapsam dışı kalan Fadime bacıdan selam var.

Bazı KİT çalışanları kadroya alınırken şeker fabrikasında temizlik görevlisi olarak çalışan ve kadroya alınmama sebebini bir türlü anlatamayan Hüseyin kardeşimizden selam var.

Karayollarında makine kullanan, iş bitim ihalesi usulüyle çalıştığı için kadro alamayan Suat abiden selam var.

İl sağlık müdürlüğünde şoförlü araç kiralama personeli olarak çalışan, kadroya geçemeyen Mustafa'nın selamı var açıklaması ile KADRO ALAMAYAN taşeron işçilerin sorunlarını iletti.

Yine kamuda 4/A, 4/B, 4/C, 4/D, süreli sözleşmeli, süresiz sözleşmeli, adını sayamadığımız ve aynı işi yaptıkları hâlde özlük hakları aynı olmayan kamu çalışanlarının da selamları var.

Bakan Selçuk’tan Kadro ve Maaş Açıklaması

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da yaptığı açıklama ile taşeron işçilerin maaşları konusunda topu hakem kuruluna atarken önümüzdeki TİS’de bakılacağını belirtti. Ayrıca kamuda kadro alamayan taşeronlarla ilgili olarak maalesef sorular yine yanıtsız kaldı. Bakan Selçuk'un açıklama tam metni şu şekildedir:

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname “KHK” kapsamında kamuda istihdam edilen işçilerin toplu iş sözleşmelerine dair bir soru gelmişti. Orada da alt işveren işçileri, biliyorsunuz, mevcut ücretleriyle kamuya geçtiler ve bu işçilere 31 Kasım 2020 tarihine kadar da Yüksek Hakem Kurulu tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesinin hükümleri uygulandı. Bu dönemde kamu işçilerine ödenen ilave tediyeler bu işçilerimize de ödendi elbette.

TİS Bulunmayan İşçilerin Durumu

Ve mevcut durumda da çalıştıkları kamu iş yerlerinde yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmelerinden 1 Kasım 2020 tarihi itibarıyla da yararlanmaktadırlar. Yani toplu iş sözleşmesi, TİS’i bulunmayan idarelerde de çalışan işçilerimiz için TİS yetki tespitleri de devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum