Taşeron ve Kamu İşçilerinin Büyük Zam Beklentisi

Taşeron ve Kamu İşçilerinin Büyük Zam Beklentisi

18 Temmuz tarihi ile birlikte toplu iş sözleşmesi yasağının süresi dolarken tüm taşerondan kadroya geçen ve kamu işçilerinin gözü verilecek zam oranına çevrildi. Zam görüşmelerinin başlaması ne zaman yapılacak?

2020 yılı Nisan ayında pandemi salgınının yayılmasının engellemek amacıyla alınan kararlar arasında normalde Nisan ayında başlaması gereken toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin 3 ay ertelenmesini ön gören yasa yer alıyordu. 18 Temmuz itibari ile aradan 3 ay geçti ve yasal süre dolmuş oldu.

Artık 20 Temmuz 2020 haftanın ilk iş günü itibari ile ertelenen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için hazırlıklara başlanması bekleniyor. Daha önceki süreçte taşeron olarak çalışırken kadroya geçen işçilere 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile işçilere yüzde 4+4 zam verilmişti.

İşçiler Yüzde 25 Zam Talebinde Israrcı Olacak

Taşeron ve işçi temsilcileri başlayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde en az yüzde 25 oranında zam talepleri olacağını ifade ediyor. Sendika temsilcileri zam taleplerinde oldukça ısrarlı olacaklarını ifade ederken geçtiğimiz dönemde yapılan yüzde 4+4’lük zammın telafisinin bu toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde muhakkak yapılmasını talep ediyor. Bu noktada hem hükümet hem de sendikalar görüşme öncesinde istek ve taleplerini için ön hazırlıklarını yapmaya devam ediyor.

Alınan bilgiye göre ise Hükümet cephesinin teklifinin yüzde 10’un üzerinde olacağı iddia ediliyor. Fakat sendikaların isteği olan yüzde 25’lik zammın ise kabul edilmeyeceği ifade ediliyor. Bu noktada ise hükümet kanadının birkaç puan daha yukarı çıkması ile birlikte yüzde 12 civarında bir oranda anlaşma sağlanması bekleniyor.

Sosyal ve Özlük Haklarında İyileştirme Talebi

Ağustos ayı ile birlikte başlayacağı tahmin edilen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde zam oranının yanında oldukça büyük tartışmalara yol açacak diğer bir konunun ise özellikle taşerondan kadroya geçen işçilerin diğer çalışanlarla arasında olan sosyal ve özlük hakları adaletsizliği geliyor.

Sendikalar bu konuda tüm çalışanların eşit sosyal ve özlük haklarına kavuşacakları bir düzenleme yapılmasını talep ediyor. Uzmanlar görüşmelerde yüzde yüz anlaşma sağlanmasının oldukça zor olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum