1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşerona Aile Yardımı İçin Yargıdan Üzücü Karar
Taşerona Aile Yardımı İçin Yargıdan Üzücü Karar

Taşerona Aile Yardımı İçin Yargıdan Üzücü Karar

Sayıştay, memurun aile yardımının kanun gereği vergiden muaf olmasına rağmen, işçinin aile yardımı için böyle bir hüküm olmadığından gelir vergisine tabi olacağına hükmetti.

A+A-

İşçinin Aldığı Aile Yardımı Gelir Vergisine Tabidir
İşçinin aldığı aile yardımından gelir vergisi kesintisi yapılması Sayıştay’a taşındı. Bir belediyede çalışan işçiler imzalanan toplu iş sözleşmesi kapsamında aile yardımı ödemesi almıştır. Ancak sendika aile yardımından gelir vergisi kesintisi hesaplanıp vergi dairesine yatırılmadığını tespit etmiştir.

Halbuki toplu iş sözleşmesinde bu sözleşme kapsamındaki sendikalı olan evli ve eşi çalışmayan işçilere devlet memurlarına ödenen aile yardımının ödeneceği hüküm altına alınmıştır. Bunun üzerine sendika işçilere ödenen aile yardımından gelir vergisi kesilmemesini savunurken, vergi dairesi verginin ödenmesi için Sayıştay’a başvurmuştur. Dosya kapsamındaki bilgi ve belgeler incelendikten sonra Sayıştay 6. Dairesi tarafından 2017/592 nolu karar verildi.  

Sayıştay Kararı
657 sayılı DMK gereği memura aile yardımı ödenir. Aynı kanunun 203. maddesi gereği bu aile yardımı gelir vergisinden muaftır. Memurlar için kanunda özel düzenleme yer alırken, işçiler için böyle bir düzenleme yoktur. Diğer yandan 193 sayılı Gelir Vergisi kanunu madde 25 ile gelir vergisinden müstesna olan zam ve tazminatlar belirtilmiştir.

Bu kalemler arasında işçiye ödenen aile yardımı yer almaz. Bu sebeplerle taşeron işçilere ödenen aile yardımından gelir vergisi kesilir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum