1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşerona Kadro Engelli Alımını Arttıracak
Taşerona Kadro Engelli Alımını Arttıracak

Taşerona Kadro Engelli Alımını Arttıracak

Taşeron işçilere kadro düzenlemesi, engelli alımına da yarayacak. Merkezi yönetim bütçesi kapsamında olan kamu kurumlarında çalışan taşeron işçiler, kadroya geçecekler.

A+A-

Bu kapsamda yaklaşık 450 bin taşeron kadrolu olurken, engelli işçi alımı da artacak. 

Engelli İşçi Çalıştırmak Zorundalar

4857 sayılı İş Kanunu’nun 30. maddesine göre kamu işyerlerindeki personellerin %4’ünün engelli işçilerden oluşması zorunlu. Yani taşeron kamu işyerinde çalışan kişiler olacağına göre yüzde 4 kuralı burada da uygulanacak.  

Yurtiçinde İşe Yerleştirme Hizmetleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, belirli ve belirsiz süreli olarak çalışan tüm işçiler kapsama alınarak işçi sayısı hesaplanıyor. 

Engelli, eski hükümlü ya da terörle mücadelede malul sayılmayacak kadar yaralanan kişiler de çalışma süreleri dikkate alınarak tam süreli çalışan gibi hesaba dahil edilir. Bu kişiler de toplam işçi sayısından düşülürler. 

Kamuda İşçi Arttıkça Engelli İşçi De Artacak

Taşeron işçilerin merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki idarelere aktarılması ile firma personeli olarak görünenler artık kadrolu olacaklar. Bu durumda kurumların işçi sayıları yeniden hesaplanacaktır. Bu hesaba göre işçi sayısının ortalama 800 bine yaklaşması bekleniyor. İşçi sayısının artması ise engelli işçi sayısının artması anlamına gelecektir. 

450 bin taşeronun hepsini kadrolu olması varsayılırsa 18 bin engelli alınması gerektiği anlamına gelecektir. Ancak güvenlik soruşturması ve sınav nedeniyle kadroya geçen taşeron sayısı daha az olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.