1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlar Geçici Görevlendirilebilir Mi? Her Yere
Taşeronlar Geçici Görevlendirilebilir Mi? Her Yere

Taşeronlar Geçici Görevlendirilebilir Mi? Her Yere

OHAL döneminde çıkarılan KHK’lar ile birlikte işçilerin geçici görevlendirilmesi hakkında önemli düzenlemeler yapıldı.

A+A-

Kurumlararası Geçici Görevlendirme
Kamu kurumlarında görev yapan işçilerin geçici görevlendirme ile başka yererde görevlendirilmelerinin mümkün olup olmadığı sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeler ile işçilerin geçici görevlendirilmesi düzenlenmişti. Bu düzenlemelerde statüsüne bakılmaksızın tüm personel hakkında uygulanabileceği ifade edilmiştir. Tek istisna tutulan personel ise hakim ve savcılar olmuştur. Dolayısıyla işçilerin tamamı da geçici görevlendirme ile başka bir yerde görevlendirilebilir ve görev süresi sona erdikten sonra eski görev yerine dönebilir. 

Aynı Meslek Kodu
Geçici görevlendirmelerde dikkat edilecek hususlardan birisi de meslek kodudur. Eğer işçinin görevlendirileceği yeni yerdeki işine ait meslek kodu eski görev yeri ile aynı değilse bu durumda geçici görevlendirme yapılamayacaktır. Bu nedenle aynı meslek kodlarına sahip olmaları bir zorunluluktur. 

Taşeronlar olarak görev yapan daha sonra kadro alan işçiler de bu kapsamda görevlendirilebilecektir. Diğer kamu işçileri de kapsam içerisine dahil edilmiştir. Ancak muvafakat verilirken kurumun izni de muhakkak aranacaktır. Kurumun personel ihtiyacı bulunması nedeniyle izin vermemesi durumunda kişinin geçici görevlendirilmesi mümkün olmayacaktır. 

Geçici Görevlendirmeyi Kötüye Kullanma
Geçici görevlendirme kurumların personel ihtiyacı doğduğu zamanlarda başvurulan yöntemlerden birisidir. Böylelikle eldeki personellerin ihtiyaç olan alana doğru kaydırılması sağlanmaktadır. Hemen hemen birçok kamu kurumunda bu uygulama mevcuttur. Ancak bazı durumlarda kasten geçici görevlendirmeler yapılmakta ve kamu zarara uğratılmaktadır. Zira geçici görevlendirme ile gönderilen kişiye bu süre boyunca ekstra ödemeler yapılmaktadır. Ciddi meblağları bulan bu ödemeler gereksiz bir şekilde yapıldığında ciddi masraflar ortaya çıkmaktadır. 

Kimi durumlarda geçici görevlendirilen personellere görev süresi tam olarak belirtilmemekte ya da süre düzenli olarak uzatılmaktadır. İşte bu da aile birliğinin bozulması gibi birtakım olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Dolayısıyla bu konuda daha sistemli bir şekilde planlamaların yapılması, personel ve ailelerinin mağdur edilmemesi gereklidir. Aksi durumlarda personeller ilgili mercilere başvuruda bulunarak haklarını arayabilirler. 

Sayıştay raporlarına da yansıyan bazı geçici görevlendirmelerde asıl amacın aşıldığı bariz bir şekilde görülmektedir. Zira geçici olarak yapılan görevlendirmeler neredeyse kalıcı hale gelmekte ve bu da zararlara neden olmaktadır. gerek kamu gerekse de personel açısından en optimal politikalar belirlenerek adımlar atılmalıdır. Gerektiği yerde personel alımları ile açıklıklar da giderilmelidir. 

Kamu personeli rejimi her geçen gün sorunları ile yüzleşmeye devam ediyor. Bu sorunlardan bazıları çözülürken bazıları daha da derin yaralara dönüşüyor. İşte bunun önüne geçmek için daha uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Ancak bu sayede netice alınması mümkün olacaktır. İşçilerin geçici görevlendirilmesi ile ilgili yaşanabilecek tüm gelişmeler sitemizden sizlere aktarılmaya devam edecektir. Böylelikle gelişmelerden ve haklarınızdan haberdar olma imkanı elde edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum