Taşeronlar İçin 3 Kritik Değişiklik Talebi TBMM Gündeminde

Taşeronlar İçin 3 Kritik Değişiklik Talebi TBMM Gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmelerine devam edilen önemli başlıklardan birisi taşeronlar konusu hakkında tartışılmaya başlandı.

Ülke genelinde uzun bir süredir yaşanan mağduriyetleri ile gündeme gelen ve basında sıklıkla yer bulan taşeronlar, bu sefer de Türkiye Büyük Millet Meclisi tartışma gündemine taşındı ve milletvekilleri taşeron işçi hakları hakkında görüşmelere başladı.

Kürsüden dile getirilen tekliflerin merkezinde bulunan taşeronlar ile ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi vekilleri tarafından dile getirilen konuların merkezinde, kapsamlı ve köklü şekilde değiştirilmesi gereken maddeler ifade edildi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko tarafından dile getirilen taleplerde yer alan ifadelere göre; kamuya geçirilen taşeron işçilerin ücretleri konusunda sosyal ve sendikal hakları ile ilgili verdiği kanun teklifine atıfta bulunarak; “Taşeron işçilerin kurtuluşu verdiğimiz kanun teklifinden geçer” beyanında bulundu.

Kani Beko yaptığı açıklamada kadro alan Taşeronda 696 sayılı KHK'da 3 önemli değişiklik yapılması gerektiğini vurgularken; ilk olarak Kamuya geçirilen işçilerin farklı işkolunda yer alması sorunu sona ermesi gerektiğini ifade etti.

İşçilerin geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketleri bazında hangi işkolunda görevdeyse, o işkolunda yer almaları gerektiği bir ihtiyaç hali tespit edildi. Bahsi geçen durumun gerçekleşmesi halinde işçiler bünyesine geçirildikleri kamu idaresi ya da belediye şirketinde yer alan eski işçileri ile aynı sendikaya üye olabilecekler ve akabinde aynı toplu iş sözleşmesinden faydalanabilme fırsatı bulacaklar. 

Ayrıca yukarıda yer alan maddenin resmiyet kazanmasının ardından 2020 yılına kadar yeni toplu iş sözleşmesi yapılmasına getirilen engel de yürürlüğe dahil olamayacak ve işçilerin TİS hakları gündeme gelecek.

İkinci bir madde olarak ifade edilen talepte yer alan ifadelere göre; Merkezi idarelerden kadroya dahile edilen olan işçilerin 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesine uygun olmasına son verilecek. Bu çalışmanın akabinde kadroya geçirilen işçilerin de eski kadrolu işçiler bazında imzalanan kamu toplu iş sözleşmelerinden faydalanabileceği ifade edildi.

Son olarak ise Meclis kürsüsünden değerlendirilen talep olarak; yerel yönetimler dahilinde kadroya geçirilen işçilerin 2020 yılına kadar Yüksek Hakem Kurulu toplu iş sözleşmesine uyması çalışmalarına son verilmiş olacak. ayrıca bu uygulamanın akabinde belediye şirketlerine transfer edilen işçilerin, şirketlerin eski işçileri için imzalanan toplu iş sözleşmelerinde yer alan maddeler bazında değerlendirilmesinin önü açılmış olacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum