1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlar İçin 9 Aylık Ödeme Yapılacak
Taşeronlar İçin  9 Aylık  Ödeme   Yapılacak

Taşeronlar İçin 9 Aylık Ödeme Yapılacak

Taşeronlar için yaşanan yeni gelişmelerden sonra taşeron işçi maaşlarının nasıl hesaplanacağı merak ediliyordu. Eksik ücretler de ödenecek! Detaylar haberimizde…

A+A-

Sendikalar ve devlet arasında yaşanan son gelişmelerden sonra ortaya çıkan mahkeme kararları ile birlikte, kadro alan taşeronlar için yaşanan sürecin nasıl işleyeceği merak ediliyordu. Bu sorunun cevabı yanıt buldu.

Taşeron işçileri kapsamak sureti ile hem maaşlar için hem de özlük hakları kapsamında önemli bir detay olarak gündeme gelen ve geçmişe ait olarak yatırılan eksik ödemelerin de telafi edileceği kararın resmiyet kazandığı bildiriliyor.

696 Sayılı KHK Kadroluları 

696 sayılı KHK ile kadroya geçirilen taşeronlar için önemli bir gelişme olan ve Hizmet İş Sendikası ile devlet arasında gelişen süreç sonunda taşeronlar için önemli bir veri olan yerel mahkeme kararına göre; bundan sonraki süreçte bahsi geçen taşeronların 2019 Ocak ayından bu yana eksik olarak bildirilen ücretlerini tahsil edebileceği ilan edildi.

Taşerondan Kadroya Geçen İşçilerin Maaşları Yenilenecek

Taşeronlar olarak bilinen taşeron işçilerin statüsünden kadroya geçen işçileri için varılan mutabakata ve mahkeme kararına göre asgari ücretin katları bazında hesaplanarak takdim edilecek olan yüzdelik dilimlerin ödemesi yapılacak.

Ankara 24. İş Mahkemesinin verdiği karar ile onaylanan yüzdelik dilimler sorununda yer alan bilgilere göre;  taşeronlar lehine verilen karara hala itiraz yolu açık bulunuyor.

Geçmişe Dönük Farklar ve Yüzdelik Dilimli Maaşlar

Taşeronlar için yeniden maaş hesaplaması anlamında gelen mahkeme kararı neticesinde asgari ücret puanları üzerinden hesaplanmak koşulu ile yüzde 10, 20, 30 gibi oranlar ile yüzdelik dilim farkları maaşlara yansıtılacak.

2019 yılı itibari ile kazanılan haktan bu zamana kadar faydalanmamış olan taşeronlar ise Ocak ayından bu yana geçen 9 maaşlık dönemden kalan eksik ücretleri de tahsil edebilecek.

Taşeronlar ile ilgil gelişmelere erişmek için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
31 Yorum