Taşeronlar için asgari ücret 4.000 TL olmalı

Taşeronlar için asgari ücret 4.000 TL olmalı

2020 yılının sonun gelinirken; binlerce taşeron işçi tarafından merakla beklenen asgari ücret zammı üzerinden bir hesaplama yapıldı ve taşeronları kapsamak üzere en az 4000 TL değerinde asgari ücret verilmesi talep edildi.

Taşeronlar için uzun bir süredir büyük bir önem arz eden maaş iyileştirmeleri kapsamında güncel gelişmeler yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta sosyal medya üzerinden başlatılan maaş talebi yankı bulmaya devam ediyor.

Asgari Ücret 4 Bin TL Olmalı!

Artan enflasyon rakamları ve özellikle döviz kurunda yaşanan artışların neticesinde piyasada bulunan ve perakende satış emtiası olarak zorunlu bir şekilde tüketilmesi gereken ürünlere erişim gün geçtikçe azalıyor.

Asgari ücret ile çalışan işçi ve personeller ile özellikle uzun bir süredir maaşlarını enflasyon karşısında eriten taşeronlar için asgari geçinmenin hesaplamaları yapıldı.

Söz konusu hesaplamalara göre her ay 1250 TL ortalama kira ödemek zorunda kalan taşeron işçilerin aynı zamanda en az 750 TL mutfak giderlerine ödeme yapması gerekiyor.

Kış aylarında özellikle  yakıt için verilen ödemeler de 500 TL’yi aşarken; 2 çocuklu bir ailenin çocukları için ayırması gereken okul ve ulaşım masrafları için en az 1000 TL ödeme yapması gerekiyor.

Mevcut Asgari Ücret Ödemelerden Daha Az!

Taşeronlar için hesaplanan giderler göz önüne alındığında; mevcut asgari ücretin mevcut giderlerden daha az bir meblağa sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu iddia ile twitter üzerinde organize olan taşeronlar ve asgari ücretli çalışanlar; asgari ücret üzerinde yapılacak olan maaş zamlarında işçinin yanında olan kararların alınması beklediğini ifade ediyor.

TİS Sürecinde Taşeronların Zammı Daha da Artacak

Daha önce uzun vadeli sözleşmelere atılan imzalar ile 4 yıllık planlama dahilinde maaş artış oranları belli olan ve özellikle enflasyon rakamlarında gelişen yüksek artışlardan dolayı maaşlarını enflasyon karşısında azaltmış olan taşeronlar için yeni bir süreç de başladı.

Belediyelerde yaşanan kadrolu taşeronların sendika değişikliği sürecinde ülke genelinde geçerli olacak TİS sürecine de dahil edilmiş olan taşeronlar için 2021 Ocak ayında yapılacak maaş zammında nitelikli artış yapılması bekleniyor.

Sosyal medya üzerinden “Taşeronların maaşı en az 4 Bin TL olmalı” başlığı için henüz resmi bir makamdan olumlu veya olumsuz bir cevap gelmezken; süreç içerisinde yaşanacak gelişmeler takip edilmeye devam ediyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum