1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlar İçin Bakanlık Görüş Bildirdi
Taşeronlar İçin Bakanlık Görüş Bildirdi

Taşeronlar İçin Bakanlık Görüş Bildirdi

Kadro alan taşeronlar için izin hesaplamalarında hangi tarihin başlangıç olarak kabul edileceğine ilişkin Bakanlık görüş yazısı yayınladı.

A+A-

Kadro ya geçen taşeron işçiler için yıllık izin hesaplamalarında hangi tarihin baz alınacağı büyük bir soru işareti yer alıyordu. Bakanlık ardı ardına gelen sorular ve karışıklığın giderilmesi amacıyla bir görüş yazısı yayınladığı ve başlangıç tarihi olarak 1 Nisan 2018 tarihinin kullanılması gerektiğini belirtti. Bu açıklama ile birlikte izin girişleri 4\D kapsamındaki personeller için tekrar yapılmaya başlandığı görülüyor.

1 Nisan 2018 Tarihi Belirlendi
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından 10.10.2018 tarihinde belirtilen görüş yazısında taşeron olarak çalışırken kadroya geçen 4\D kapsamındaki personeller için izin sürelerinin belirlenmesi ve girilmesi aşamasında işe başladıkları tarih olan 1 Nisan 2018 tarihinin baz alınması gerektiği ifade ediliyor. Bu sayede personeller izin kullanabilmeleri için bir tam yılı doldurmaları gerektiği ve bir tam yıl dolduktan sonra ise personellerin izin haklarının olacağı belirtiliyor.

İzinlerin Kullandırılması
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığı tarafından 10.10.2018 tarihinde belirtilen görüş yazısında izinlerin kullandırılmasına yönelik de ibarelere yer verildiği görülüyor. Buna göre "...Sürekli işçi kadrosuna geçişten önce altı işverenler yanında çalıştırıldığı süreler dahil hizmet süresinin hesaba katılması gerektiği değerlendirilmektedir." İfadeleri ile birlikte izin hesabına alt işverende çalışılan sürelerinde edilmesi gerektiğine vurgu yapıldığı görülüyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum