Taşeronlar için Çalışma Bakanlığı zam oranları belli oluyor

Taşeronlar için Çalışma Bakanlığı zam oranları belli oluyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi unvanı ile hizmet vermeye devam eden taşeronlar için görüşmeler başlayacak. Çalışma Bakanlığının masasında yer alan taşeron maaş zammı oranlarına ait rakamlar belli olmaya başladı. İşte muhtemel zam oranları…

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için, uzun süredir merakla beklenen zam görüşmeleri başlayacak. Taşeronlar için önem arz eden zam miktarı ne kadar olacak?

2020 TİS Görüşmeleri 

Uzun süredir TİS yenileme çalışmaları içerisinde olan ve hem mali hem de sosyal haklar bazında taleplerini dile getiren taşeronlar için 2020 TİS görüşmeleri büyü bir önem arz ediyor. Koronavirüs sürecinden dolayı askıya alınan görüşmelerin başlayacağı tarih merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan kararnamede yer alan bilgilere göre geçtiğimiz ay içerisinde koronavirüs salgınından dolayı askıya alınan görüşmeler için 3 aylık bir süreç tehir edilirken; gerekli görülmesi halinde ilave 3 aylık daha uzatma kararı alınması da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın inisiyatifinde olacak.

Normalleşme sürecinin başlangıç tarihinin beklenenden de önce gerçekleşmesi ile birlikte söz konusu kararın devam ettirilmeyeceği ve 2020 Ağustos sonundan itibaren görüşmelerin başlayabileceğine dair öngörüde bulunuluyor.

Çalışma Bakanlığı Zam Oranları

Taşeronlar için yapılacak olan zamların enflasyon verisi ile doğru orantılı olması bekleniyor. Son açıklanan enflasyon rakamlarına göre şimdiden yüzde 4 barajını aşmış olan enflasyon için taşeron zam görüşmelerinde 12 aylık dönemin baz alınması muhtemel.

İlerleyen süreçlerde de yürürlükte olarak belirleyici olacağı bilinen Toplu İş Sözleşmesi için 6 aylık enflasyon verisi üzerinden zam yapılmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Masada görüşmelere dahil edilecek ilk zam oranı ise 2020 Asgari Ücret Zam Oranı olarak ön plana çıkıyor.

Yüzde 15 Rakamı Ön Planda

2020 Asgari Ücret Zam oranı için yüzde 15 zam tayini yapılması, taşeronlar için beklenen zam görüşmelerinde de yüzde 15 oranında uzlaşılabileceği fikrini yansıtıyor. Çalışma Bakanlığının masasında ise farklı rakamlar da yer alıyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan yeni uygulamalar ve raporlar dahilinde tespit edilen ve bütçeden ayrılması için hazineye sunulması öngörülen zam oranları için yüzde 12,5 ile 17,5 arasındaki rakamlar da masada yer alıyor. Taşeronlar için sözcülük yapan sendika yetkililerinin, maaşların enflasyona yenik düşmeyeceği bir rakam dahilinde masaya gelmesi gerektiğinde uzlaşıyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum