1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlar İçin Fazla Mesai Ücret Yargıtay Dava Kararı
Taşeronlar İçin Fazla Mesai Ücret Yargıtay Dava Kararı

Taşeronlar İçin Fazla Mesai Ücret Yargıtay Dava Kararı

Taşeronlar için fazla mesai ücret Yargıtay dava kararını verdi. Tatillerde ve diğer günlerde çalışan taşeron fazla mesai alıp almayacağı Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay kararını vermesi üzerine taşeronlar için ne değer taşımaktadır?

A+A-

Taşeron işçiler fazla mesai ücretini talep etme ve hak etmesi nasıl olacaktır. Taşeronlar iş kanununda yapılan düzenleme ile işçilerin hafta tatili gününde çalıştırılmaması esas olmakla birlikte, bazı istisnai durumlarda işçiler hafta tatili gününde çalıştırılmakta. Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışan taşeron işçiler de İdarelerin ihtiyaç duymaları halinde hafta tatili günlerinde çalışabilmekle birlikte fazla mesai yapmış oluyorlar.

İdarelerce hafta tatilinde yapılan çalışmaların ücretleri ödenirken, KİK İşçilik Hesaplama Modülü üzerinden hesaplanan birim fiyatlar arasında varsa “Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günü Birim Fiyatı ya da “Fazla Çalışma Saati Birim Fiyatı” kullanılıyor. İşçilere 4857 Sayılı İş kanununda haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla mesaiyi ifade eder. Fazla çalışma ya da fazla mesai işçiye ilave ve zamlı ücret ödenir. İş Kanuna göre her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 50 yükseltilmesi suretiyle ödenir.

İş Kanunu’nun 41. maddesine göre, fazla çalışma süresi toplamının yılda 270 saatten fazla olamayacağı hükmü getirildi. Bu süreyi aşan çalışmalarda işveren işçisine fazla ücreti ödüyor. Ancak burada da işçiden fazla çalışmasının ispatı isteniyor.

Belediye’de taşeron işçisi tarafından fazla mesai davası açıldı. Bu davadan yola çıkan Yargıtay taşeron işçilerin fazla mesai alacakları konusunda emsal bir karar verdi. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi tarafından davacının isteminin özeti "Davacı vekili, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini öne sürerek, kıdem ve ihbar tazminatları ile fazla çalışma ve yıllık ücretli izin alacaklarının davalılardan tahsilini talep etmiştir." şeklinde belirtildi. Mahkeme kararında toplanan deliller ve bilirkişi raporuna dayanılarak yazılı gerekçe ile davanın kabulüne karar verildiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.