Taşeronlar İçin Kadro Korkusu, Zamlar Geri Alınıyor

Taşeronlar İçin Kadro Korkusu, Zamlar Geri Alınıyor

Taşeronlar için yaşanan mağduriyetlere bir yenisi daha eklendi ve taşeron işçilerin kadro ve maaşlara dair korku yaşadıkları tartışılmaya başlandı. Taşeronlar için verilen maaş zamlarının da geri alınması haberleri ile gündeme gelen sürece dair detaylar h

Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren taşeronlar için 2019 yılı itibari ile birçok sorunun çözülmesi noktasında beklenti oluşurken; taşeronlar için yaşanan mağduriyetlerin giderek arttığı görülüyor.

Geçtiğimiz günlerde 2019 TİS görüşmeleri sonrasında 2020 yılı için talep listesi oluşturulması yönünde tavsiyeler verilen taşeronlar için hem sorunlar çözülmüyor hem de çözümler genel sadece öteleniyor.

Bu hafta itibari ile taşeronlar için yeni gelişmeler yaşanırken, taşeron işçilerin sorunları hakkında hem maaşlarda yaşanan olumsuz durumlar hem de kadro özlük hakları konusunda yaşanan mağduriyetler gündeme geldi.

4D’li ve Belediyelerde çalışan taşeronlar için beklenen çözümler henüz karar bağlanmış değil. 696 sayılı KHK’lı taşeronlar için belediye şirketlerine geçen işçilerin maaşlarında sorunlar yaşanıyor.

Taşerondan şirket işçiliğine geçen işçileri için herhangi bir özlük hak iyileştirilmesi yapılmadığı gibi, birçok belediye tarafından seçim vaadi olarak kurulan olumlu cümleler yerini olumsuz uygulamalara bırakmaya başladı.

Bu yaşanan olumsuzluklara verilebilecek en bariz örnek maaş zammı konusu üzerinden geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kasım ayında yapılan yüzde 17,65 zam için verilen iyileştirmenin 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden sonra yeni başkan tarafından iptal edildiği durumu basına yansıdı.

Bu gibi örneklerden sonra hem kadro konusunda özlük haklarına yeterince sahip olmayan taşeronlar için ayrıca bir de maaş konusunda belediyelerin tercihen uygulama yapabilme iradesinin olması bir sorun teşkil ediyor.

Taşeronlar konu hakkında mağduriyet yaşarken ayrıca; engelli işçilere zorlu görevler verildiği iddiaları da basına yansıyor. 

Bu gibi durumların taşeron işçiler için önemli bir mağduriyet sebebi olduğu bilinirken; taşeronlar ismen kadrolu oldukları ve haklar alanında kadrolu olamadıkları için, maaş zamlarının geri alınabiliyor olduğu için ve hem işçilere iş yükü konusunda hem de tayin gibi konularda zorluk çıkartıldığı için taşeronlar tarafından kadro ve maaş konularında korku yaşanmaya devam ediyor.

Taşeronlar bu süreçte mağdur edilen konuların bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum