1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlar İçin Kadroda Askerlik Sorusu? Askerlik Sonrası Kadro
Taşeronlar İçin Kadroda Askerlik Sorusu? Askerlik Sonrası Kadro

Taşeronlar İçin Kadroda Askerlik Sorusu? Askerlik Sonrası Kadro

Kamuda emek veren sayıları planlandığından daha az seviyeye henüz çekilmemiş olan taşeronlar için kadro alma sürecinde bir yeni gündem maddesi daha belirlendi. Askerlik sonrası taşeronlar için kadroya geçme mümkün oluyor mu? Detaylar haberimizde…

A+A-

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında emek veren taşeronlar için bir önemli gündem maddesi daha belirlendi. Söz konusu konuda yer edinen madde bu sefer, askerlik ve taşeronlar için verilen kadro meselesinde tartışılmaya başlandı.

Taşeronlar İçin Kadroda Yeni Bir Gündem

Taşeronlar için bir süredir farklı gruplar halinde kadroya geçmek ve belediye işçiliğine alınmak gibi farklı statüler üzerinden süreçlendirmeler yapılsa da hemen her taşeronun bu süreç sonunda talep ettikleri tek şey şuna için kadro.

Sadece İsimde Değil, Haklarda da Kadro Olmalı

Kadro konusunda da hem sendika sözcüleri hem de taşeronlar için önemli bir başlık olarak yansıtılan konu işe; sadece isimde değil hemen her konuda kadrolu olabilmek hususu oluyor. Taşeronlar sadece isim olarak kadrolu olmanın mağduriyetini halihazırda yaşamaya devam ediyor.

Kadroda Askerlik Süreci Durumu

Yaşanan son gelişmelerden sonra askerlik sürecinin taşeronlar için nasıl bir yer edineceği konusu önem arz etmeye başladı. Kadroya alınmış veya kadro bekleyen taşeronlar için askerlik süreci bir avantaj mı bir dezavantaj mı meydana getirecek?

Bu konunun muhatap kanunu 696 sayılı KHK olmaktadır. Konuya vakıf vatandaşlar tarafından bilindiği üzere; 24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete yayınında yer alan KHK ile tespit edildiği üzere bahsi geçen konularda ihtilaf çıkması durumunda yetkili mercii olarak  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı verilmiş ve bu kurumların müşterek karar ile taşeronların sorunlarında çözümcü olması salık verilmiştir.

Bu KHK’nın ilişiği olarak eklenen bir yeni maddede ise şu ifadeler yer almaktadır: Personel görevlendirilmesine dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında bulunan ve 4.12.2017 tarihinde doğan (doğum öncesi ve sonrası ücretli veya ücretsiz kanuni izinler dahil )yada sağlık kurulu raporu olmak koşulu ile belgelendirilen sağlık sorunları sebepleri ile iş sözleşmeleri askıda olanlar veya anılan tarih itibarıyla askerde bulunan personellerin de da başvuru hakkından yararlandırılması gerekmektedir.

Askerlik Süresi Sonrası Devam Etmeli

Yukarıdaki bahsi geçen durumda bulunan personeller için başvuru ve geçiş süreleri, askerlik veya askı süresinin sona erdiği tarih itibari ile başlamalıdır, ifadeleri yer almaktadır. 

Yukarıdaki kanun maddesi ve ek madde ile tespit edildiği üzere sürekli işçi kadroları ve taşeronların da kapsandığı durum hakkında belirleyici olan durum ile daha önce imzalanan sözleşmede aksi bir durum belirtilmediği ve işçi ile mutabık kalınmadığı sürece; ilgili zaman dahilinde herhangi bir aşamasında geçerli olmak üzere; askerde bulunanlar için işlemlerin Tebliğ de yer alan usul ve yöntemler dahilinde gerçekleştirilmesi gerektiğine kanaat getirilmiş olup; kapsayıcı olmamak ile birlikte kadroya geçiş veya kadro hakkının, askerlikten sonra yeniden kaldığı devam etmesi konusunda kanuni dayanak bulunduğu açıklanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum