Taşeronlar İçin Mahkeme Karar Verdi! Yüzdelik Dilim ve TİS Zammı

Taşeronlar İçin Mahkeme Karar Verdi! Yüzdelik Dilim ve TİS Zammı

Taşeronları yakından ilgilendiren dava sonuçlandı. Taşeronlar 696 sayılı KHK ile geçmiş ve sürekli işçilerin alması gereken yüzdelik dilim için mahkemeye verilmişti. Taşeronların yüzdelik dilim ve TİS zammı davası sonuçlandı.

Taşeronlar merakla bekliyordu. Taşeron bir işçinin açtığı dava sonuçlandı. Bu kapsamda taşeronların yüzdelik dilim ve TİS zammı konusu emsal özelliği taşıyor. 4/D’li taşeronlar davasında ilave tediye, ikramiye alması ve zam alması karara bağlandı. Ek ödeme ve tediye alımı olacak.

Taşeronlar yüzde 4’lük TİS zammı da uygulanacak Mahkeme heyeti tarafından verilen kararda; 1 Ocak 2019’da brüt 2558 TL olan asgari ücretin yüzde 65 fazlası hesaplandıktan sonra 1 Ocak’taki taşeronlara verilen yüzde 4’lük TİS zammını da uygulamak kaydı ile sendikanın taşeron üyesine ücret farkı, ilave tediye farkı ve ikramiye farkı verilmesine karar verildi. Bu karar ile ilgili olarak başka bir taşeron işçi daha benzer bir dava açtı ve bu davayı kazandı.

2020 yılında taşeron işçilerin alacakları en önemli ek ödeme tediye ikramiyesi olacak. Yıllık 52 gün üzerinden 4 taksit halinde ikramiye alacak olan taşeron işçiler bu ikramiyeleri maaş oranlarına göre alacaklar. En az ödeme 2019 yılında 792 TL ile asgari ücretli taşeron işçilere ödenirken bu rakamın yeni yıla ile birlikte artması bekleniyor.

Karara göre; Davacının ücretinin asgari ücret tespit komisyonunun tespit ettiği %32 fazlası olduğunun tespitine.

Davacının bakiye fark ücreti alacağı olan brüt...TL'nin 50 TL sinin dava, bakiyesinin ıslah tarihinden itibaren işleyecek en yüksek mevduat faiziyle birlikte davalıdan tahsili ile davacıya verilmesi.

Brüt alacaklardaki yasal kesintinin infaz sırasında nazaran alınmasına, sair hususların gerekçeli kararda belirtilmesine dair, davacının yüzüne karşı, miktar itibari ile kesin, tespit yönünden BAM yolu açık olmak üzere verilen karar açıkça okunup usulen anlatıldı.

taseron-emsal-dava-karari.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum