Taşeronlar için TİS masasında yer alan zam yüzdeleri belli oldu

Taşeronlar için TİS masasında yer alan zam yüzdeleri belli oldu

Kamu kurum ve kuruluşlarında emek vermeye devam eden taşeronlar için 2020 TİS süreci tüm heyecanı ile beklenmeye devam ediyor. Çalışma Bakanlığı’nın 2020 TİS taşeron zammı için masasında yer alan zam yüzdeleri belli oldu.

Türkiye genelinde özel sektör iştirakleri aracılığı ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden binlerce taşeron işçi için 2020 TİS süreci bekleniyor. Taşeronlar süreç sonunda nitelikli zam talebinde bulunuyor!

2020 TİS Süreci

Son yıllarda, yürürlükte bulunan Toplu İş Sözleşmesi maddeleri uyarınca mutabakata varılan kararlara göre taşeronlar yıllık bazda enflasyon zammı dahil olmak üzere genel zamlardan faydalanamadı. TİS maddeleri kapsamında 6 aylık süreçler dahilinde yüzde 4 olarak tespit edilen zamlardan faydalanan birçok taşeron işçinin maaşı asgari ücret seviyesinin altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

2020 TİS sürecinde hem işçi sözcüleri vasıtası ile dile getirilen taleplerden anlaşıldığı üzere hem de sendikal çalışmalardan elde edilen verilerin göz önünde bulundurulması sebebi ile taşeronlar için yüzde 30’ün üzerinde maaş zammı talebi ön plana çıkıyor.

Bundan önceki oturumlarda da olduğu üzere yapılacak olan zammın tatminkar bulunmayacak olması halinde sendika görüşmelerine devam edilecek olmasına rağmen, bakanlığın masasında yer adlığı bilinen rakamlar, taşeronların taleplerinden uzakta kalıyor.

Yüzde 10 ile 17,5 Zam!

Son olarak edinilen bilgiler dahilinde; taşeronlar için yüzde 10 rakamından başlayarak kademeli ve gerekçeli olmak üzere yüzde 17,5 rakamına kadar zam görüşmesi yapılması öngörülüyor.

Asgari ücret zammı olarak ön plana çıkan 17,5 rakamı üzerinden zam yapılması halinde enflasyon farkı, maaş iyileştirmesi gibi taleplerini masaya getirecek olan taşeronlar için; yüzde 15’in de altında kalan zam görüşmelerinin sonuçsuz kalması yönünde fikir birliğine varılmaya çalışılıyor.

Refah Payı ile Yüzde 15 Olasılığı

Enflasyon verileri ile yüzde 12 ve üzerindeki bir zamma hükmet tarafından mukavemet geliştirilmeyeceği öngörülürken; hem enflasyon farkı hem de refah payı ile ön plana çıkan yüzde 15 zam seçeneği üzerinden pazarlıkların devam edeceği öngörülüyor.

Taşeronlar yeni dönemde daha verimli ve ferah şartlarda çalışabilmek için maşlarına yapılması planlanan bu oranların üzerinde bir zam ile tasdiklenen ve ayrıca sosyal haklar ile özlük hakları noktasında ayrımcılığa uğramadan imzalanacak TİS kararlarını talep etmeye devam ediyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.