Taşeronlar İçin Yeni Dönem Başlıyor, Maaşlar Artacak

Taşeronlar İçin Yeni Dönem Başlıyor, Maaşlar Artacak

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar ile ilgili olarak yeni bir süreç başlıyor. Sendika konusunda yaşanacak olan değişiklikler ile birlikte yaklaşık olarak 1 milyon işçinin maaşlarında değişiklik yaşanacak.

Taşeronlar için yeni kuralların yer alacağı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) dönemi başlayacak. Son olarak 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yasal zeminini kaybeden eski TİS hükümlerinin ardından, taşeron işçilerin de söz sahibi olduğu ve taleplerinin dile getirildiği yeni bir sürecin başlatılması bekleniyor.

TİS 2020

Her taşeron işçi için bağlı bulunan sendika aracılığı ile görüşmelere dahil olunduğu bilinirken, yeni dönem TİS görüşmelerinde sendikaların rolü daha da önem kazanacak. Devlet kademeleri ile konuşma ve hükümet yetkilileri ile pazarlık konusunda söz sahibi olan sendikalara mensup olan taşeron işçilerin maaş ve özlük hakkı avantajları da artacak.

Yetkili sendikalara kayıtlı olmayan taşeronların bu süreç içerisinde sendika transferleri ile sürece damga vurması bekleniyor. İşçi sözcüleri vasıtası ile iletilen maddelerin kabulü halinde ise taşeron işçilerin maaşlarında enflasyon farkının yanı sıra yüzde 10’dan daha fazla zam yapılacağı iddia ediliyor.

1 Milyon Taşeronu İlgilendiren Görüşmeler Başlayacak!

Sayıları yaklaşık olarak 1 milyonu bulan kadrolu taşeronlar için 450 bin işçinin TİS görüşmelerinden beklentisi daha da önem kazanıyor. Kadrolu olarak belediye işçiliğine geçen taşeron işçilerin bundan sonraki süreçte sözde değil, muhteviyat olarak da geçerli bir kadro sahibi olunması üzerinde talepler ifade ediliyor.

1 milyon taşeronu yurt genelinde bağlayacak olan TİS maddeleri; özellikle sendika transferinde geçerli sebebi olan 450 bin işçinin maaşlarında belirleyici rol oynayacak.

Yüzde 4+4 üzerinden altı aylık süreç içerisinde zam alan taşeronlar için daha da yüksek rakamlara imza atılması ve ilerleyen süreçte enflasyon farkı ile maaşların niteliksiz hale getirilmemesi üzerinde çalışmalar yapılacak.

TİS Görüşmeleri Ertelenmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koronavirüs pandemi sürecinde askıya alınan TİS görüşmeleri için 3 aylık erteleme kararı hakkında ilave 3 ay olarak erteleme inisiyatifi bulunuyordu. Normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte taşeronlar için de TİS görüşmelerinin yeniden ertelenmemesine karar verildi ve özlük haklarından sosyal haklara kadar birçok konuda yapılacak olan değişikliklerin yer aldığı TİS görüşmelerinin bu ay itibari ile başlayacağı öngörüsü artmaya başladı.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.