Taşeronlar İçin Yüzde 12 Maaş Kaybı Endişesi, Çözüm Nedir

Taşeronlar İçin Yüzde 12 Maaş Kaybı Endişesi, Çözüm Nedir

Taşeronlar için belirlenen kadro zammına ilişkin yapılan hesaplar ile taşeronların aldığı zamların da tükendiği belirlendi. Kadroya geçirilen taşeron işçilerin kadro zammı bu ay itibari ile sıfırlandı. İşçilerin yüzde 12 maaş kaybı yeniden gündemde. Detay

Taşeronlar ve kamuda 4/D sürekli işçi kadrosunda hizmet veren işçilerin daha önceden belirlenen  bu yıl itibari ile aldıkları kadrolara ilişkin bir maaş iyileştirmesi yapılmıştı. Yapılan hesaplara göre kadro zammı alan taşeronlar maaş kaybı yaşamaya devam ediyor!

Geçtiğimiz TİS döneminde de günceme gelen ve çözülmesi gereken bir sorun olarak görülen taşeronlar için verilen kadro zammının tüketilmesi düşüncesi, bu ay itibari ile gerçekleşmiş oldu.

Kadro Zammı Enflasyondan Daha Düşüş Seviyede

Taşeron şirketler dahilinde görev yaparken, genel idareler kapsamında 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediyelerde şirket işçiliği statüsüne geçmiş olan işçiler için tayin edilen ve kadro zammı olarak nitelendirilen farkın, enflasyon verilerinde çok daha düşük olduğu tespit edildi.

Yüzde 12 Maaş Kaybı Devam mı Edecek?

Benzer bir durumdan dolayı Türkiye genelindeki taşeronlar için geçtiğimiz sene yaşanan enflasyon hezimetinde, taşeron işçiler yüzde 12’ye varan bir maaş kaybı yaşamışlardı. Şimdi ise bahsi geçen durumun önceden tespit edilmesine rağmen önlem alınmamaya devam edildiği iddia edilirken, taşeronlar ise bundan sonraki süreçte de yüzde 12 maaş kaybı yaşayabileceklerini ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini beyan ediyor.

12781.jpg İlkokul Mezunu İşçiler Ankara’da 12 Bin TL Maaş Alıyor

Yüzde 8 Kadro Zammı Eylül Ayında Sıfırlandı

Taşeronlar bu süre zarfında yüzde 4+4 rakamına imza attırılmıştı. Enflasyon verilerinin her geçen gün aylık bazda birikmesinden dolayı, maaşlar enflasyon ile mücadele etmeye yeterli gelmiyor. Son olarak açıklanan Eylül ayı enflasyon verisinin neticesinde henüz 9 aylık sürecin tamamlanmasına rağmen 8,13 oranında bir enflasyon birikimi yaşandı.

Hükümetin açıkladığı enflasyon beklentisinde toplamda bir yıl sonu düşüş beklentisi olsa da sonuç itibari ile enflasyonun toplamda artarak devam etmesinden kaynaklı olarak taşeronlar bu aydan itibaren hak ettikleri kadro zammı oranı olan yüzde 4+4’lük miktarı enflasyona teslim ederek maaşlarını genel anlamda eksik almış olacaklar. 

Sendikalar Enflasyon Farkını Talep Ediyor

Sendikalar konu ile ilgili olarak muhakkak bir genel istişarenin yapılmasının uygun olduğunu ifade ederken, çözüm önerisi için ilk olarak enflasyon farkını alamayan taşeronların, maaşlarına enflasyon farklarının yatırılmasını talep ediyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere erişmek için tıklayınız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.