Taşeronlar Kadrolu Olsa 22,5 Zam Alıyor, Olmasa 4+4 YHK Zammı

Taşeronlar Kadrolu Olsa 22,5 Zam Alıyor, Olmasa 4+4 YHK Zammı

Taşeronlar bu sorunların halen giderilmediği konusunda hem fikir. Taşeronlar kadrolu olsalar 22,5 zam alıyor, ancak kadrolu değil şirket elemanı veya YHK iş sözleşmesi ile 4+4 zam sadece alıyor. Bu ayrımların giderilmesi isteniyor.

Taşeronlar kadrolu olursa 22,5 zam alıyor, kadrolu olmaz ise 4+4 YHK zammı sadece alıyor. Taşeronların bu sorunlarının halen devam ettiği ve aradaki farkların ortadan kaldırılması isteniyor.

696 sayılı KHK ile taşerondan şirket işçiliğine geçen işçiler YHK toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre zam alıyorlar. Bolu Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme ile kadrolu işçilere yüzde 22,5 zam yapıldı. Taşerondan şirket işçiliğine geçen işçiler için ise mevzuat ve 696 sayılı KHK hükümleri toplu sözleşme yapma imkanını vermiyor.

Taşerondan şirket işçiliğine geçen işçilerde belediye kadrosu olmadığı için işten çıkarmalar kolay bir şekilde yapılıyor.

696 sayılı KHK ile belediyelerde şirket işçiliğine geçen işçiler yaklaşık 2 yıldır şirket işçiliğinin kadro olmadığını, işten çıkarmaların kolay bir şekilde yapıldığını ve genel idarelerde 4/D sürekli işçi kadrosuna geçişi yapılan diğer arkadaşları ve kamu işçileri gibi ilave tediye (52 günlük ikramiye) ücreti alamadıklarını dile getiriyorlar.

Bolu Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme ile kadrolu işçilere yüzde 22,5 zam yapıldı. Büyük mutluluk yaşayan işçiler zammı davul zurna ile kutlarken, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan her zaman emekten yana olduklarını söyleyerek, “Ülkenin ekonomik şartları ortada. Ama tüm bunlara rağmen il ve büyükşehirler bazında en yüksek ücreti bu toplu iş sözleşmesiyle biz vermiş oluyoruz” dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum