Taşeronlar kritik kararın iptali için Çalışma Bakanlığına sesleniyor

Taşeronlar kritik kararın iptali için Çalışma Bakanlığına sesleniyor

Kamu kurumlarında taşeronlar vasfı ile hizmet veren emekçilerin, uzun süredir hazırlandıkları iş kolu değişikliği hakkında alınan kararın iptali talep ediliyor. Binlerce mağdur personel Çalışma Bakanlığının geri adım atmasını bekliyor.

Yurt genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için yaşanan olumsuz gelişmelere bir yenisi daha eklendi. Bakanlık tarafından alınan iş kolu kararının son dakikada değiştirilmesi kararına tepki gösteren 4/D’li personeller, kararın değiştirilmesi için seslerini duyurmaya çalışıyor.

ASDEP Personellerinden İş Kolu Tepkisi

T.C Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) dahilide kamu hizmeti vermeye devam eden personeller için iş kolu meselesi hakkında gelişmeler yaşanıyor.

4/D’li işçi statüsünde çalışan ASDEP personelleri için bakanlık tarafından daha önce alınan karar ile 30 Ekim 2020  tarihine kadar gerçekleştirileceği açıklanan iş kolu tasdikleri için 17 no’lu iş kolu üzerinden tescil alınacağı açıklanmıştı.

İlgili kararın uygulanmasına saatler kala iş kolu mevzusu ile ilgili olarak yeni bir karar alındı ve ASDEP personellerini de kapsamak üzere 10 no’lu iş kolu üzerinden tescil edilmesi yönünde karar metni açıklandığı beyan edildi.

ASDEP Personelleri Mağdur!

Aile Sosyal Destek Programı kapsamında hizmet veren personellerin normal şartlarda sadece Büro Görevleri ve evrak işlerini ifa eden kamu personellerinin kapsandığı 10 no’lu iş kolunda tescil edilmeleri, personeller arasında memnuniyetsizliğe yol açtı.

Personellerin kişisel beyanlarına göre; ASDEP görevlendirmeleri sırasında yapılan faaliyetler içerisinde; ihtiyaç sahibi bireylerin hem psikolojik hem de sosyal sağlığını ilgilendiren konularda araştırma, tespit, müdahale ve iyileştirme çalışmalarının yapılmasında rol oynadıklarını ve toplumsal zorlu hizmetlerde emek verdikleri ifade ediliyor.

Söz konusu değişiklik kararının iptali veya ASDEP dahilinde 4/D’li statüde çalışan personellerin kapsandığı hali ile kararın revize edilmesini talep eden emekçiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından söz konusu mağduriyetin giderilmesini talep ediyor.

Sendikal haklarındna mahrum kalmak istemeyen çalışanların hem özlük hem de sosyal hakları bağlamında olumlu bir netice alabilmesi için  iş kolu konusunda alınacak yeni kararlar takip ediliyor.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.