Taşeronlar ve 4/D Kamu İşçileri Önergesi TBMM'ye Geldi

Taşeronlar ve 4/D Kamu İşçileri Önergesi TBMM'ye Geldi

Kadro alamayan taşeron işçiler ve kamuya geçirilen ile alakalı verilen önergeler Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geldi.

Taşeronlar önergesi TBMM Gündeminde

TBMM'de yapılan Plan ve Bütçe Komisyonu sırasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bütçesi ele alındı. 2021 yılı için yapılan bütçe görüşmelerinde taşeronlar için verilen önergeler ile milletvekilleri tarafından bir türlü kadro alamayan taşeron işçilerin yaşadığı sorunlar ile birlikte kadroya geçen fakat düşük maaş alan işçilerin sorunları sık sık gündeme getirildi.

Kadro Alamayan İşçi̇leri̇n Son Durumu 

Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında birçok milletvekili söz alarak Bakan Selçuk’a Taşeron Kamu işçilerinin yaşadığı sorunları iletti. 

Milletvekili Erkan Usta; Hükümete teşekkür ederek taşeron konusunda güzel bir iş yapıldığını ve yapılması gerekenin yapıldığını belirtti. Erkan Usta, konuşmasının devamında sorunun en azından bir kısmını çözüme kavuşturulduğunu fakat hastane bilgi işlem çalışanları ve kiralık araç şoförlerinin sorunlarının devam ettiğini belirtti. Kısıtlı konuşma süresi olduğu için  detaylı anlatıma giremediğini belirten Erkan Usta, bu durumlar ile alakalı çokça kez konuşulduğunu hatırlatarak, taşeron firmadan iki farklı çalışanın, farklı statüler aldığını, birine kadro verilirken diğerine verilmediğini ifade etti. Erkan Usta, hastane bilgi işlemlerindeki taşeron meselesinin çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyerek sözlerini bitirdi.

Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise yaptığı açıklama sırasında Bakan Selçuk a seslenerek; işsizlik sigortası yararlanma şartlarının ve ödenek miktarının iyileştirilmesine talep etti. Ayrıca işsizlik sigortası fonunun amacı dışında kullanılmasının da sonlandırılmasını ve durdurulmasını istedi. Bunun dışında Kamil Okyay Sındır,  uluslararası çalışma koşullarını uygun iyileştirmeler yapılarak, her çalışanın en az 1 ay boyunca ücretli yıllık izin hakkına sahip olması gerektiğini belirtti. Kamil Okyay Sındır, konuşmasını tamamlarken güvencesiz çalışma biçimlerinin sona erdirilmesi ve tüm taşeron işçilere kadro alarak, kamu taşeron işçilerine kamu işçisi olarak kadro verilmesi gerektiğini ifade etti.  

Bakan Selçuk Not Aldı

Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında başka milletvekilleri de söz alarak, Bakan Selçuk’a  düşüncelerini belirtti. Bakan Selçuk tarafından, taşeron konusunda gelen sorular ve talepler not alınarak taşeron işçilerin sorunları ile ilgili gerekli çalışmaların yapılacağı aktarıldı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum