1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlara Eğitim Yardımı Ödeniyor! İşte Ödeme Miktarları
Taşeronlara Eğitim Yardımı Ödeniyor! İşte Ödeme Miktarları

Taşeronlara Eğitim Yardımı Ödeniyor! İşte Ödeme Miktarları

Kadrolu Taşeronlara Ne Kadar Eğitim Yardımı Ödenecek? Kadro alarak 4D’ki olan taşeron işçilerin alacakları eğitim yardımı miktarlarını sizler için derledik. Yardım Nasıl Alınır?

A+A-

Yardım Miktarı
Kamu kurumlarında ve belediyelerde taşeron işçi olarak çalışırken kadroya geçen taşeronlar için sosyal yardım kapsamında eğitim yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın miktarı okuyan çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca çocukların eğitim seviyesi de yardımın miktarını belirleyen unsurlar arasındadır. Öyle ki ilkokula giden çocuklar için brüt 100 lira ödenirken ortaokul için brüt 110, lise için 120 ve son olarak üniversite icin de 140 lira ücret ödemesi yapılmaktadır. 

Yardım Nasıl Alınır?
Okuyan çocukları için eğitim yardımı almak isteyenlerin öncelikli olarak çocuklarının okulundan öğrenci belgesi almaları gereklidir. Sonrasında bu belgeyle çalıştıkları kuruma başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sonrasında uygun görülmesi durumunda eğitim yardımı için ödeme yapılacaktır. 

Ödemeler için belirlenen tutarlar brüt tutarlardır. Bu tutarlar üzerinden vergi kesintisi de yapılacaktır. Dolayısıyla ele geçen miktar daha az bir tutar olacaktır. Vergiler arasında birden fazla kalem olduğu için alınacak tutar da daha az olacaktır. Örneğin ilkokulda okuyan bir çocuk için 100 lira yerine 67 lira yatacaktır. Üniversitede okuyan bir çocuk için ise yatırılacak net tutar 94 lirada kalacaktır. 

Eşlerin ikisinin de işçi olması durumunda sadece bir eşe eğitim yardımı yapılacaktır. Bu yardım 2019 yılının Eylül ayında ödenecektir. Bir sonraki yıl eğitimine devam eden çocuklar için de ödeme yeniden yapılacaktır. Ancak 4 yıllık üniversitede okuyan öğrencilerden okulunu uzatanlar için sadece bir defaya mahsus olarak 5. defa eğitim yardımı ödenecektir. 

Ödenecek olan bu eğitim yardımında herhangi bir sınırlama olmadığını da ifade etmek gerekir. Dolayısıyla okuyan ne kadar çocuk varsa her birisi için ödeme yapılacaktır. Gerekli şartların sağlanması ve belgelerin alınması durumunda başvuru yapılarak yardım talep edilmelidir. Ödemeler Eylül ayı içerisinde hesaplara yapılacaktır. Brüt tutarlar üzerinden vergi kesintisi yapılacağı için yatacak tutanların daha düşük olacağını unutmamak gerekir. Yukarıda hesaplamış olduğumuz net tutarlar ile çocuk sayısı çarpılacak yatacak net paranın hesaplaması yapılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum