1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlara Fazla Mesai Verilmesinde Son Gelişme
Taşeronlara Fazla Mesai Verilmesinde Son Gelişme

Taşeronlara Fazla Mesai Verilmesinde Son Gelişme

Taşeronlarla ilgili mahkeme kararları gündeme tek tek gelmeye devam ediyor. Taşeronlar fazla mesai verilmesiyle ilgili son dakika yargı kararı duyuruldu. Fazla mesai yazılan taşeron durumu mahkemeye taşıdı. Yargıtay da emsal kararını verdi.

A+A-

Belediyede çalışan taşeron işçi fazla mesai aldığı için kurumunu mahkeme şikayet etti. Taşeronlara fazla mesai verilemeyeceğini savunan işçi yargı mücadelesi diğer çalışanlar için örnek olabilecek nitelikte olup Yargıtay'dan da konuyla ilgili emsal karar geldi.

Söz konusu olay Yargıtay 22.hukuk dairesinde görüldü. Türk ceza hukukunda davacı davalının yaptıklarını ispat etmekle yükümlü olduğu açıkça belirtilen bir kanun maddesidir. Buna göre işçi fazla mesai yaptığını kanıtladığında temyizden lehine bir karar çıkması muhtemeldir. 

Konuyla ilgili emsal kararını veren mahkeme "İçinin fazla çalışma alacağının daha fazla olduğu yönündeki ihtirazi kaydının bulunması halinde, bordroda görünenden daha fazla çalışmanın ispatı her türlü delille yapılabilir." denildi.

Temyiz davası sonucunda fazla mesai yazıldığını tespit eden Yargıtay kararı bozdu. İşçinin belediyede temizlik elemanı olarak haftanın 6 günü 07.00-16.00 saatleri arası çalışarak haftada 3 saat fazla çalışma yaptığı kabul edildi.

Ancak mahkeme bir konuya daha açıklık getirdi. Davacı tanığı tanığının, tanıklık ettiği tarih itibariyle işveren aleyhine açtığı davası olduğu görülmektedir. Bundan dolayı fazla mesai kabul edilmiş olsa da tanık menfaati bulunmaktadır. 

Durum değerlendirmesi sonucunda Mahkeme, belediye şirketinde çalışan işçinin ispatlanamayan fazla çalışma ücreti alacağı talebinin reddine karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile talebin kabulü hatalı olduğu görülmüştür. Mahkeme sonucunda talebin bozulmasına karar verilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum