1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlara Kadroyla Beraber Zam Geliyor
Taşeronlara Kadroyla Beraber Zam Geliyor

Taşeronlara Kadroyla Beraber Zam Geliyor

Kadroya Geçmek İçin Bekleyen Taşeron İşçileri güzel bir haber bekliyor. 4/d ile kadroya geçirilecek olan taşeronların maaşlarında da ciddi düzenlemeler yapılacak.

A+A-

Vatan'ın Mert Nayır imzalı haberine göre Taşeronların maaşı 300-500 TL arasında artışlar olacak.

Çalışma Bakanlığı, taslak kanundan önceki açıklamalarında maaş ve konumlarında herhangi bir farklılık olmayacağını belirtmişti. Ancak kanun oluşturulmasından sonra aracı taşeron firmalara ödenen 300 ile 500 liralık fark tutarlarının kamu kurum ve kuruluşlarına değil yine personele yansıtılmasına karar verildi. Bu anlamda 4/d kadrosuna geçen bir personel 2 bin TL maaş alıyorken 2 bin 300 TL ila 2 bin 500 TL arasında maaşa sahip olmuş olacak. Kamu kurum ve kuruluşlarına ek bir maliyet getirmeyeceğinden hükümet yetkilileri de düzenlemeye sıcak bakıyor.

Taşeron düzenlemesi ile ilgili açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, “Genel merkezi bütçe kapsamındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kapsam içerisine girdi. Özel bütçeli idarelerimiz, denetleme ve düzenleme kuruluşları kapsamın içinde.

Baktığımız zaman 450 bin kişi şu anda kamu çalışanı. Dört aşamalı bir çalışma yaptık; 1’incisi merkezi bütçe ile düzenlenen kamu kurum ve kuruluşlarımız. 2’nci düzenlememiz mahalli idareler, yerel yönetimler, il özel idareleri ve mahalli idarelerin birlikleri. 3’üncü düzenlememiz kamuda mevsimlik geçici işçi olarak çalışan kardeşlerimizle ilgili. 4’üncü düzenlememiz de 4C statüsünde özelleştirme ile gelen kardeşlerimizle ilgili” ifadelerini kullandı.

Düzenleme kapsamında 450 bin kişinin tamamının şartsız, yaş kriteri olmadan kapsama alındığını anlatan Sarıeroğlu, “Mevcutta çalışan kardeşlerimizin içi rahat olsun. Biz ‘En geniş nasıl yapabiliriz?’ arayışı içinde olduk. Bu anlamda sadece emekli olanlar dışında çalışan 450 bin kişi için sınav olacak. Bu da düzenlemeyle alakalı koymamız gereken bir konuydu. Sonrasında, hepsini kadrolu işçi olarak 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4D Statüsü’nde istihdamlarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum