Taşeronlara kredi veriliyor mu? 1000 TL seyyanen zam talebi

Taşeronlara kredi veriliyor mu? 1000 TL seyyanen zam talebi

Taşeronlar için yapılacak olan maddi iyileştirme çalıştırmalarından önce merak edilen sorular ve talepler bulunuyor. Düşük faiz imkanı ile sunulan kredilerden taşeronlar faydalanabiliyor mu? Taşeronlar için ayrıca 1000 TL seyyanen zam talep ediliyor. Deta

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi vasfı ile görev almaya devam eden taşeronlar için birçok konu soru işaretli şekilde işçiler tarafından merak ediliyor. Gelir yetersizliğinden dolayı mağdur olan taşeronlar için düşük faiz imkanı ile kredi veriliyor mu? Taşeron maaşlarında iyileştirmeler yapılacak mı?

Taşeronlara Kredi Müjdesi!

Geçtiğimiz 6 aylık süreç boyunca yaşanan koronavirüs salgını döneminin son 3 aylık süreci oldukça sıkıntılı geçti. Ekonomik ve sosyal hayatta meydana gelen kısıtlamalar ile birçok vatandaşın mağduriyeti arttı.

Hükümet tarafından, yaşanan mağduriyetlerin azaltılması için vatandaşlara kredi temini ile nakit akışı sağlanması kararı alındı. Söz konusu krediler 4 farklı pakette sunulurken; konut kredisi ve taşıt kredisi haricinde, özel tüketici kredisi ve tatil kredisi imkanları da pakete ilave edildi.

1000 TL olarak koronavirüs sürecinde yapılan yardımlardan faydalanamamış olan vatandaşlar için önemli bir imkan olarak ön plana çıkan kredi konusu ile ilgili olarak birçok taşeron işçi, gelir yetersizliğinden dolayı şüpheye düşüyor.

Edinilen bilgilere göre taşeronlar da kamu bankaları tarafından sağlanan düşük faiz oranlı kredilerden faydalanabiliyor. Özellikle taşıt alım satımında ve konut alımında banka tarafından tapu üzerinden işlem yapıldığı için; söz konusu yüksek meblağlı kredilerin çekilebilmesi daha mümkün oluyor.

Söz konusu kredilerden faydalanmak isteyen taşeronların bankalara başvuru esnasında sunacakları belge arasında sigorta 4 A hizmet dökümü belgesi önem kazanıyor. Banka kredi sürecinde bu esnada en fazla önem arz eden konu; taşeron işçinin son 6 aylık süre içerisinde aynı birim ve unvanda çalışması ve sigorta dökümünde eksik bulunmaması oluyor.

Taşeronlara 1000 TL Seyyanen Zam Talebi

Kadroya geçen taşeronlar uzun süredir zam alamıyor. Son iki yıldır enflasyon zamlarını da bekleyen taşeron işçiler için yapılacak olan TİS görüşmelerinden önce hem hayat pahalılığı hem döviz ataklarından kaynaklanan zamlar hem de enflasyon oranlarından kaynaklı olarak mağduriyet yaşayan taşeronların asgari geçim şartlarına erişebilmeleri için her taşeron işçi maaşına yansıtılması amacı ile 1000 TL seyyanen uygulanması beklenen zam talebinde bulunuldu.

Söz konusu talebin ilerleyen günlerde TBMM görüşmelerine dahil edilmesi bekleniyor.

Taşeronlar ile ilgili güncel gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum