Taşeronlara özgür sözleşme müjdesi! Yeni TİS’te sabit zam olmamalı

Taşeronlara özgür sözleşme müjdesi! Yeni TİS’te sabit zam olmamalı

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi vasfı ile hizmet veren taşeronlar için sabit zam uygulaması yapılan TİS hükümleri bu sene itibari ile sona erecek. Taşeronların avantajlı olması için sendikalar tarafından özgür sözleşme talep ediliyor. Detaylar h

Uzun yıllardır hem kadrosuz kalma konusunda hem de kadrolu olduktan sonra yaşanan özlük hakkı ve sosyal haklar bağlamındaki sorunlardan dolayı mağduriyet yaşayan taşeronlar için avantaj elde edilecek yeni teklifler gündeme getirilmeye başlandı.

Yürürlükteki TİS Maaşları Eritti!

Taşeronlar tarafından hem sözcüler aracılığı ile yazılı basında ifade edilen hem de kitlesel olarak bir araya gelindiğinde sosyal medya üzerinden yapılan çağrıların ana konusu, ekseriyetle maaşlar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Toplu İş Sözleşmeleri (TİS) kapsamında sendikalar ve bakanlık tarafından uzlaşılan maddeler üzerinden yıllarca hizmet vermek zorunda kalan taşeronlar için yaşanan son 4 yıllık süreç olumsuz şekilde seyretmeye devam etti.

Enflasyon zamlarından faydalanamayan ve ayrıca dönem bazında yapılması öngörülen maaş iyileştirmelerinin de aksamasından dolayı yüzde 4 sabit zam maddesi uyarınca bağlı oldukları TİS gerekçesi ile mağduriyet yaşayan taşeronlar, gelecek dönem için aynı zorluklar ile karşı karşıya kalmak istemiyor.

TİS Süresi Doluyor

4 yıldır güncel şekilde geçerliliğini devam ettiren TİS maddeleri dolayısıyla yüzde 4 olarak sabitlenen zam oranında, maaşlarını enflasyon, döviz ataklarından dolayı yaşanan zamlara ezdiren işçiler için ilgili TİS maddelerinin geçerlilik süresi sona eriyor.

30 Haziran 2020 tarihi itibari ile sona erecek olan TİS’in gelecek dönemde aynı maddeler üzerinden devam edilmemesine kesin gözüyle bakılıyor. Kadroya geçen taşeronların maruz bırakıldığı konu ile ilgili olarak maaş iyileştirilmesi yapılması öngörülüyor.

DİSK’ten Özgür Sözleşme Talebi

Söz konusu sabit zam oranları ile bundan sonraki süreçte işçilerin daha da güvensiz bir ortamda yaşamasının mümkün olmadığını beyan eden sözcüler, sendikalar aracılığı ile TİS’te olumlu değişikliklerin yapılması için raporlar ve teklifler sunmaya devam ediyor.

Konu ile ilgili olarak somut bir açıklama ise DİSK cephesinden geldi. Söz konusu olan yürürlükteki sözleşmenin uzatılmasının olumlu olmadığı; taşeronların maaşlarının enflasyon ve zamlara ezildiği ve bu sebeple yeni dönem TİS sözleşmesinin sabit zam ile değil; taşeronların da asgari yaşam şartlarına yükselebilmesi için yıllık artış oranında zamlara tabi tutulması gerektiği beyan edildi. Salgın dolayısı ile 3 ay uzatılan görüşmelerin normalleşme döneminde yeniden uzatılmaması gerektiği açıklandı.

DİSK Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan tarafından yapılan açıklamada; özgür sözleşme sloganı ile yeni bir TİS talep edildiği ve söz konusu sözleşmenin maddelerinin bu sefer taşeron işçilerden yana olması gerektiği konusunda görüş beyan edildi.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden güncel şekilde erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum