1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlara Toplu Sözleşme Müjdesi! Enflasyon farkı, yüzdelik zam ve ikramiye ödemelerinde son gelişmeler
Taşeronlara Toplu Sözleşme Müjdesi! Enflasyon farkı, yüzdelik zam ve ikramiye ödemelerinde son gelişmeler

Taşeronlara Toplu Sözleşme Müjdesi! Enflasyon farkı, yüzdelik zam ve ikramiye ödemelerinde son gelişmeler

Kamu kurumlarında taşeron işçi statüsünde hizmet vermeye devam eden taşeronlar ile ilgili olarak 2020 TİS görüşmeleri büyük önem arz ediyor. Taşeronlar için Enflasyon farkı, yüzdelik zam ve ikramiye ödemeleri yapılacak mı? Detaylar haberimizde…

A+A-

Yurt genelinde kamu işçisi ve taşeronlar için yapılan maaş iyileştirme talepleri hem sosyal medyadan hem de yazılı basından sıklıkla gündeme getirilmeye devam ediyor. Taşeronlar için yaşanan son gelişmeler ve 2020 TİS görüşmelerinden müjdeli haberlerin çıkması bekleniyor.

Taşeronların 4+4 Zam Oranları Değişecek mi?

İki yıl bazında yapılan hesaplamalar ve alınan kararların akabinde 2020 TİS görüşmelerine odaklanan taşeron işçiler için; 2 yıllık süreçte her altı ayda bir olmak üzere yüzde 4+4 olarak zam verileceği taahhüt edilmişti.

Bahsi geçen süreç dahilinde zamlarını alan taşeron işçilerin maaşlarının enflasyona ezdirilmemesi için hem işçi sözcülerinden hem de sendikalar tarafından maaş iyileştirilmesi talebi yapıldığı her görüşmede de, olumlu sonuçların alınabileceği ilk görüşme olan 2020 TİS görüşmeleri işaret edildi.

Taşeronlara Maaş İyileştirme Müjdeleri

Yıllık bazda iki sefere mahsus olmak üzere 4+4 oranında zam yapılan taşeron işçi maaşları için özellikle asgari ücret üzerinden ayrıca enflasyon zammı talep ediliyor. Söz konusu talebin onaylanması halinde taşeronların yaşadığı uzun süreli mağduriyetlerin maddi anlamda telafi edilmesi mümkün olabilecek.

Yüzdelik Dilim ve İlave Tediye

4/D’li Taşeronların gündeminde olan yüzdelik konusu ile ilgili olarak bir hak talebi bulunuyor. Halihazırda işçi mahkemelerinde münferit davalar devam ederken; yargıdan işçi lehine çıkan kararlar, Türkiye genelindeki bütün işçilerin de umutlanmasına sebep verdi. 2020 TİS görüşmelerinde söz konusu yüzdelik dilim hakkı talebi de masaya yatırılacak.

İlave tediye konusunda süregelen bir kazanılmış hak olarak; yıl içerisinde dört taksitte 52 günlük ücretlendirme üzerinden tahsil edilen ilave ödemelere devam edileceği öngörülüyor. Maaşların artması ve enflasyon zammının da yansıması ile oluşacak yeni brüt rakam üzerinden belirlenecek olan ilave tediye ödemeleri için taşeronların 2021 yılından itibaren  tatmin edici meblağda ek ödeme alabilmeleri mümkün olacak.

Taşeronlar ile ilgili gelişmeleri İş İlanları Kariyer sitesinden takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
28 Yorum
Benzer Haberler