Taşeronlarda 4/D’li işçiler için Cumhurbaşkanlığı’ndan müjde geldi

Taşeronlarda 4/D’li işçiler için Cumhurbaşkanlığı’ndan müjde geldi

Kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronlar vasfı ile emek veren işçiler hakkında gelişme yaşanırken; Cumhurbaşkanlığından 4/D’li kamu işçilerini umutlandıran bir mesaj geldi. Müjde bekleyen işçileri için TİS açıklaması geldi.

Türkiye genelinde birçok kamu kurum ve kuruluşunda taşeron işçi statüsünde görev yapmaya devam eden ve kamuoyu gündeminde taşeronlar olarak yer eden grubun içinde yer alan kadrolu işçiler için TİS süreci merakla bekleniyor.

Uzun bir süredir Toplu İş Sözleşmesi  (TİS) konusunda yaşanacak olan olumlu gelişmeleri bekleyen taşeronlar ve taşerondan kadroya geçmiş olan kadrolu işçiler için asıl iş kolu üzerinde uzlaşmazlıklar yaşanıyor.

Asıl İş Kolu Talebi

Bilindiği üzere; 30 Ekim 2020 akabinde yürürlüğe girmesi gereken TİS maddeleri uyarınca; Yüksek Hakem Kurulu kararı ile bağlı bir şekilde ilişkilendirilen hükümlerin sona ermesinin ardından taşeronlar ve kamu işçileri TİS görüşmelerinde asıl iş kollarının tabi olunduğu TİS maddelerine eklenmek istediklerini beyan etti.

Söz konusu durum karşısında Hak İş bu süreçte işçi talepleri ile hem fikir olduklarını beyan eden açıklamalar yaparken; Türk İş Sendikasının ise mevcut düzenlemenin yeterli olduğu görüşünü paylaştı.

CİMER Mesajları

Asıl iş kolunu talep eden işçiler için yaşan süreçte konunun Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) intikal etmesinin ardından; işçilerin umutlarını arttıracak geri dönüşler yaşanmaya başladı.

696 sayılı KHK ile taşeron şirketlerden kadroya geçmiş olan işçilerin merakla beklediği süreç kapsamında; asıl iş kolu talep eden işçiler için işyerlerinin yükümlü olduğu bir konuya dikkat çekildi ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesinin kanunun 4. Maddesinde yer alan ifadeler doğrultusunda; yeni tescil edilen işyerlerinin madde hükümlerince SGK’ya bildirim yapması gerektiği beyan edildi.

4/D'li İşçilere Müjde

Söz konusu madde kapsamında referans gösterilen hükümlere göre işçiler için olumlu bir sonuç çıkacağı ümidini barındıran maddelerde; “bir iş yerinde yürütülen asıl işe yardımcı işler de, asıl işin girdiği işkolundan sayılır” ibaresi yer almaktadır. 

Ayrıca aynı maddeye ilave olarak “bir iş koluna giren işler, işçi ve işveren konfederasyonlarının görüşü alınarak ve uluslararası normlar göz önünde bulundurularak Bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir” ibaresinin yer aldığı referans mesajı; CİMER mesajı ile talepte bulunan işçilere mesaj yolu ile tebliğ edilmektedir.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.