Taşeronlardan Kadroya Geçenler İçin Toplu Sözleşme Başlıyor! 450 Bin İşçiyi İlgilendiriyor

Taşeronlardan Kadroya Geçenler İçin Toplu Sözleşme Başlıyor! 450 Bin İşçiyi İlgilendiriyor

Taşeronlar için müjde! 2020 TİS görüşmeleri başlayacak ve binlerce taşeron işçi tarafından merakla beklenen konular masaya getirilecek. Önceki dönem TİS maddeleri geçerliliği sona ererken yeni görüşmelerin hızlıca yapılması bekleniyor.

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron işçi unvanı ile görev almaya devam eden taşeronlar için merakla beklenen kritik sürecin başlaması bekleniyor. Taşeronlar için önem arz eden görüşmelerin bu ay sonuçlanması bekleniyor.

2020 TİS Görüşmeleri

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinden dolayı planlanan takvimde aksamalar yaşanırken; Haziran ayı sonu itibari ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 ay daha erteleme kararı verilmesi kanunen mümkün olup; Kanun Hükmünde Kararnelerde böyle bir inisiyatifin kullanılmadığı beyan edildi.

Söz konusu durumun resmiyete kavuşması ile birlikte 2020 yılı TİS görüşmelerinin daha da önem kazandığı ve özellikle taşerondan kadroya geçirilen işçiler için yıllardır talep edilen maddelerin onaylanması için önemli bir fırsatın doğduğu bilgisi ifade edildi.

Sendika Transferleri Başlayabilir

Bilindiği üzere taşeronlar için TİS sürecinde sadece yetkili sendikaların görüş ve fikir onayı alınabiliyor. Ayrıca sadece belirlenmiş olan sendikalar ile hükümet pazarlık masasına oturduğu için taşeron işçilerin mensup oldukları sendikaların hüviyeti bu noktada önem arz ediyor.

Mensup olunan sendikalar ile arasında belirleyici ve bağlayıcı protokoller bulunmayan işçi ve işçi grupları; ilerleyen günlerde olası imkanlardan daha fazla ve hızlı şekilde faydalanabilmek için sendika değişikliğine gidebileceği iddia ediliyor.

450 Bin İşçiyi İlgilendiriyor

Sayıları yaklaşık olarak 450 bin kişiyi bulan taşeron işçi grubu için önemli olan bir diğer nitelik detayı ise; söz konusu işçilerin 2017 yılı sonunda çıkan KHK ile taşeron işçilikten kadroya geçmiş olan işçiler olması bilgisi yer alıyor.

İlgili KHK ile kadrolu olan taşeron işçilerin gerçek kadro talep etmesi ve özlük hakları ile sosyal haklarının tamamının verilmesi için yapılan mücadeleler devam ederken; işçilerin 2020 TİS dahilinde hem maaş zammı hem enflasyon farkı ayrıcalıklarına tabi tutulması ile özlük ve sosyal hakları kapsamında da mensup oldukları sendika pazarlıkları dahilinde avantaj elde etmeyi bekledikleri ifade ediliyor.

2020 yılı TİS görüşmelerinin kısa süre içerisinde takvimlendirilmesi bekleniyor. Taşeronlar ile ilgili güncel gelişmelere sitemizden erişebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum