1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronların Alacaklarında Sorumluluk
Taşeronların Alacaklarında Sorumluluk

Taşeronların Alacaklarında Sorumluluk

Taşeron işçi alacaklarını alt işverenden alamazsa asıl işverene başvurarak akacaklarını isteyebilir.

A+A-

İşverenler Müteselsil Sorumlu

Taşeron işçilerin asıl işveren ve alt işveren olmak üzere 2 işvereni olduğu için işçilik alacaklarını kimden alacağı sorun oluşturmaktadır. İş kanununa göre asıl işveren, iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerden alt işverenle birlikte sorumludur. Yani asıl işveren ile alt işveren arasında müteselsil sorumluluk vardır. Yani işçiler hak ve alacakları için bu işverenlerden istediğine başvurabilir. Başvurduğu işveren gerekli ödemeleri yaparak diğer işverene rücu hakkını kullanabilir.

Taşeron işçiler alacakları için öncelikle alt işverene başvuracaktır. Silsile alt işverenden asıl işverene doğru devam edecektir. Alt işveren gerekli ödemeleri yapmadığı takdirde asıl işverene başvuru yapılacaktır. Asıl işveren işçi haklarını ödemelidir. Ödeme yapıldıktan sonra şirketler kendi arasında bu sorumluluğu paylaşabilecektir. Her şirket kendi sorumluluğu dışındaki kısmı diğerine rücu edecektir. 

Taşeron İşçinin Alacakları Korunuyor

Alt işveren ile asıl işverenin birlikte sorumlu olması taşeron için avantajlı bir durumdur. Böylece alacağını alamadığı zaman başvurabileceği diğer bir aleternatifi olacaktır.

Taşeron işçi alt işverene ait işyerinde 1 yıldır aralıksız çalışıyorsa kıdem tazminatı ve yıllık izin hakkı kazanacaktır. Taşeron firma farklılık gösterse bile asıl işveren aynı olduğu takdirde bu hakları zarar görmeyecektir. İşverenin işçiler için işe giriş çıkış göstermesi 1 yıllık süreyi etkilemeyecektir. Bu durumlarda süre işlemeye devam eder.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.