Taşeronların Beklediği Haber Yargıtay’dan Geldi

Taşeronların Beklediği Haber Yargıtay’dan Geldi

Sok Dakika Taşeron Haberleri Bölümü! Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, taşeron işçileri sevindiren bir karara imza attı. Emsal Karar Yargıtay tarafından verilen bu karar henüz kesin olarak emsal niteliği taşımıyor. Ancak adli davalar genel kurulu tarafından onay

Vekalet Ücreti Ödenmeyecek
Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllar içerisinde çıkarılan bir düzenleme ile kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi sağlanmıştı. Bu düzenlemeden önce kurumlarına karşı dava açan taşeron işçiler için ise bir şart getirilmişti. Bu şarta göre davalarından feragat eden işçilerin kadroya geçirilmeleri sağlanacaktı. Bunun üzerine davalarından feragat eden işçiler kadroya geçirilmişti. 

Taşeronlar açtıkları ve feragat ettikleri davalarda ise nihai hükümler farklılık göstermişti. Kimi mahkemeler dava konusuz kaldığı gerekçesiyle davayı reddederken vekalet ücretine hükmetmişti. Kimileri ise vekalet ücretinin ödenmemesine karar vermişti. İşte bu ikircikli duruma Yargıtay son noktayı koydu ve vekalet ücreti ödenmemesine karar verdi. 

Emsal Karar
Yargıtay tarafından verilen bu karar henüz kesin olarak emsal niteliği taşımıyor. Ancak adli davalar genel kurulu tarafından onaylanması durumunda emsal teşkil edecektir. Ancak Yargıtay’ın bu yönde bir karar vermesi gelecek için umut vaat etmektedir. İşçilerin bütçelerini zorlayacak bir şekilde vekalet ücreti ve dava masrafları ile karşılaşmaları sıkıntı oluşturmaktadır. Her ne kadar kadroya geçiş davaları düşse de bu sefer de vekalet ücretleri için davalar açılmaya başladı. Bu durum da yargı için ekstra iş yükü anlamına gelmektedir. Bu konuda genel geçer bir kural getirilmesi daha isabetli olacaktır. 

Kadroya Geçemeyenler Ne Olacak?
Kadroya geçmek için feragat eden ancak feragat etmelerine rağmen kadroya geçemeyenler ise yeni bir hukuk yoluyla karşı karşıyadır. Bu durumda eski davaları yerine kadroya alınmamalarına karşı yeni bir dava açacaklardır. İşte bu durumda yeniden dava masrafı yatırmaları ve süreci baştan takip etmeleri gereklidir. Bu konuda kesinlikle hukuki destek alınması gereklidir. Aksi takdirde hak kayıpları ile karşılaşılması söz konusu olacaktır.

Kadro alamayan taşeron işçilerin kadro almaları için çalışmalar yapılacağı ifade edilmiş olsa da bu konuda herhangi bir gelişme henüz yaşanmadı. Özellikle KİT personelleri için adım atılacağı yönünde açıklamalar gelmişti. Fakat bu açıklamalar icraata geçemeden maalesef ki tozlu raflar arasına karıştı. Güncel gelişmeler için Taşeronlar bölümünü takip edebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.