1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronların Maaşını İlgilendiren Önemli Gelişme
Taşeronların Maaşını İlgilendiren Önemli Gelişme

Taşeronların Maaşını İlgilendiren Önemli Gelişme

Taşeronların maaşlarıyla ilgili gelişmeler gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Geçen yıl Ocak ayında taşeronlara yapılan yüzde 4 oranında zammın ardından binlerce kadroya geçen işçiler yeni yılda zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

A+A-

Milyonları ilgilendiren asgari ücret zam pazarlığı yarın başlıyor. Asgari ücret pazarlığında taşeronları da ilgilendiren gelişmelerin olup olmayacağı merak ediliyor. Kadroya geçen taşeronların maaşlarını ilgilendiren gündeme dair önemli başlıklar gelmeye devam ediyor.

Ekim ayında kadroya geçen taşeronlar aldıkları yüzde 4 zam ile enflasyon karşısında zor durumda kaldılar. Bu durumun düzeltilmesi için zam bekleniyor. Binlerce taşeronun aldığı zam eridi. Yetkililerden resmi bir açıklama gelmezken kulislere önemli bilgiler geliyor. Genel bilgiler taşeronlara zam için 2020'nin ikinci yarısını işaret ediyor.

Belediyedeki taşeronlar örnek zam alarak emsal niteliğinde maaş artışı yaşandı. Kocaeli Belediyesi'deki taşeron işçilerin aylık 365 lira daha fazla para alması kararlaştırıldı. Kurumlardaki bu hareketliliğin taşeron işçilerin geneline uygulanması işçilerce talep ediliyor.

Taşeron zammı belirlenirken birkaç mahkeme asgari ücretin katı oranında zam yapılmasını kurumlara hükmetti. Böylelikle hizmet alım ihaleleri ve bireysel iş sözleşmesinde belirlenen yüzde fazlası (%10, %20 gibi) ise yeni asgari ücrete göre alınarak belirlenecek. Dolayısıyla yarınki görüşme taşeronları da ilgilendirmektedir.

Asgari ücrete gelecek zam asgari ücretin yüzde 10 fazlası çalışanı da yüzde 20 fazlası çalışanı da yakından ilgilendiriyor. Asgari ücrete yapılacak 200 liralık bir zam taşeronu da o oranda etkileyecek. 

Tediye ödemeler

2020 yılında taşeron işçilerin alacakları en önemli ek ödeme tediye ikramiyesi olacak. Taşeronlar 52 gün üzerinden ikramiye alacak ve bu ikramiyeler maaş oranlarına göre hesaplanacak. Bu ek ödeme 2019 yılında 792 TL olarak verildi. Bu miktar en az ikramiye alan asgari ücretli taşeron işçidir. Bu ücretin asgari ücrete gelecek zamla birlikte 2020 yılında artması bekleniyor.

Taşeronlara ek ödeme 2020 yılında Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda da yapılacak. Bayram ikramiyeleri taşeronlara 53 TL net ödeme olarak verildi. İşçiler bu ikramiye ücretinin 2020 yılında da artırılmasını istiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum