1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronların Zammı Yeniden Belirlenmeli
Taşeronların Zammı Yeniden Belirlenmeli

Taşeronların Zammı Yeniden Belirlenmeli

Hizmet-İş sendikası kriz yüzünden satın alma gücünün azaldığını ve bu yüzden belirlenen ücretlerin 2020’ya kadar devam edemeyeceğini söyledi. Taşeronlar için belirlenen zam oranları güncelliğini yitirdi.

A+A-

YHK Değişebilir
Hizmet-iş Sendikası Genel Başkan vekili Hüseyin Öz, Afyon’daki toplantıda taşeronun sorunlarına değindi.  Kapsam dışı kaldığı için kadroya alınmayan taşeron işçilerin kapsama alınması için yeni bir çalışma yapılması gerektiğini belirtti. Kadroya geçiş sürecinin tamamlanamadığını ve sorunların devam ettiğini söyledi. 

İşkolu tescillerinin hatalı olması, yerel yönetim kuruluşlarındaki şirketlerde belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışılması, ilave tediyeden yararlanılamaması, geçici işçi pozisyonlarındaki işçilerin çalışma sürelerinin kısa olması gibi pek çok sorunu dile getirdi. 

Ücretler Yeniden Düzenlenmelidir
Öz, YHK kararı ile belirlenen ücretlerin artık yetersiz kaldığını ve YHK sözleşmesinin koşullara göre yeniden revize edilmesini istedi. Yaşanılan ekonomik sıkıntıdan ötürü satın alma gücünün azaldığını söyledi. Enflasyon %8’lerde iken belirlenen ücret ve sosyal hakların, enflasyon %25’lere gelmişken devam ettirilemeyeceğini söyledi. 2020 beklenmeden yeni düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. Taşeronlara zam için belirlenen ücret ve sosyal haklar günümüz ekonomik koşulları içinde oldukça yetersiz kalmıştır. 

Bu konunun yeniden düzenlenmesi için taraflar arasındaki kamu toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü veya kamu çerçeve protokolü tekrar ele alınmalıdır. Diğer yandan asgari ücretin işverenden ziyade işçi ve ailesini düşünerek belirlenmesi gerektiğini aktardı. Yüksek faiz, döviz ve enflasyonun dikkate alınması ile asgari ücret yeniden belirlenmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum