1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Taşeronlarla İlgili Çalışmalarda Gelinen Son Nokta
Taşeronlarla İlgili Çalışmalarda Gelinen Son Nokta

Taşeronlarla İlgili Çalışmalarda Gelinen Son Nokta

Yapılan en son çalışmalara göre taşeron işçiler artık yeni süreçte kamunun personeli olacak ve ücretleri ile sosyal güvenlik hakları teminat altına alınacak.

A+A-

Yeni Şafağın haberine göre taşeron firmaların personeli olarak çalışan ve sayıları 1 milyona yaklaşan işçilerin kamuda görevlendirilmesi için hazırlıklar bitmek üzere ve yasal prosedürler tamamlanmak üzeredir. Yapılan çalışmalar doğrultusunda gündemde olan yöntemler şu şekildedir.

Taşeron Personele Çakılı Kadro düşünülen yöntemler içerisinde Kamu İhale Kurumu veya Maliye Bakanlığı içerisinde yeni birim meydana getirilmesi düşünülmekte.

Taşeron işçilerin yeni meydana getirilen birime bağlanılması ya da Bakanlar Kurulu kararı alarak kamuda yeni bir şirket yapısı oluşturulması da düşünülen yöntemler içerisinde bulunmakta ama bunların hangisinin uygulamaya konulacağı hususunda karar alınamamıştır.

Yeni yapılacak düzenlemelere göre taşeron işçilerin işvereni artık devlet olup ücretleri ve sosyal güvenlik hakları artık devlet garantisi altında olacak.

Devlet kurumlarında taşeron çalışan bu işçilerimiz ile devlet arasında mukavele düzenlenerek bu şekilde işçilerin kamuda farklı bir sınıfa dahil olması sağlanacak.

Bu şekilde düzenlenecek mukavelenameler süreli olarak düzenlenecek ve taşeron işçinin çalışma ve verimlilik gibi kıstaslar göz önünde tutularak mukaveleler(sözleşme) yenilenebilecek.

Düzenlenecek olan bu mukavelenin süresinin ise üç yıl olarak belirlenmesi düşünülmektedir.

Şu an kamuya alınan her personel için geçerli olan çoğu hususlar gibi taşeron işçiler içinde güvenlik soruşturması yapılarak mukavele düzenlenmesi yapılabilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.