Taşımalı Eğitim Sistemi Arttı mı

Taşımalı Eğitim Sistemi Arttı mı

Verilerek göre taşımalı eğitim sistemi artıyor. Çocuklar okulsuz mu kalıyor? İşte Milli Eğitim Bakanlığı verileri…

Milli Eğitim Bakanlığı verileri kapsamında, 2018 – 2019 eğitim öğretim yılında 1 milyon 218 bin öğrenci taşımalı eğitim görüyor. Fakat görülen bu rakamların dışında olan bir durum, taşımalı eğitim sisteminde olan bu çocukların bir kısmının ulaşım sıkıntısı nedeni ile okula devam edememesi… Özellikle eylül ayında ülke genelinde yaşanan okul sevindi bu sorun sebebi ile birçok köyde yaşanamadı. Çocukların okula gitmesi ulaşım sebebi ile problem oluyor. Eğitimcilerin yorumu ise taşımalı eğitim sisteminin son bulması ve okulların yeniden açılması gerektiği yönünde yorum yapıyor.

Eşit Eğitim Olanağı

Ülkenin her yerine eşit eğitim olanağını taşımak Türkiye eğitim sistemi sorunları arasında. Konuya ilişkin olarak Eğitim uzmanı Ali Taştan yorum yaptı. 2002 yılından bu yana taşımalı eğitim öğrenci satısının artışta olduğunu söyledi. Taşımalı eğitim sisteminin yıllık kesintisiz eğitime geçildiğinde zorunlulukların ortaya çıkması ile arada geçen 22 yılın sorunları hala bitirilemedi dedi.

20 bin köy okulu kapatıldı!

Köy okulları kapatılıyor. Sonrasında ise taşımalı eğitim sistemine yönlendirme oluyor. Ancak çocukların okula ulaşım sağlayamıyor olması büyük bir sorun. Taştan, köylerde yalnızca bir öğrenci bile olsa o öğrenci için mutlaka öğretmen görevlendirilmelidir dedi.

Eğitim önemi konusunda Taştan’ın yorumları büyük dikkat çekti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.