Tatilde Öğretmenlere Mesleki Çalışma Harici Görev

Tatilde Öğretmenlere Mesleki Çalışma Harici Görev

Öğretmenlerin yaz tatili ve ara dinlenme tatillerinde mesleki görev verilebilecek midir? Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamada yer alan hususları içerir. Halk Eğitim merkezlerinde görev yapanlar ile...

Öğretmenlerin Tatil Dönemi
657 sayılı DMK gereğince öğretmenler yaz tatili ve dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Hastalık ve mazeret izinleri dışında başka izin verilmez, yıllık izin kullandırılmaz. Buna göre öğretmenler Temmuz ayının ilk gününden, Eylül ayının ilk gününe kadar yani 2 ay boyunca izinlidirler. İzin döneminde öğretmenlerin resmi bir görevi yoktur. Bu arada öğretmenlere mesleki çalışma harici görev verilebilecek midir?

Çoğu okulda bu dönemlerde görev verilmediği için bu durum sorun olmamaktadır. Öğretmenlere Eylül ayından itibaren Temmuz ayının ilk gününe kadar ders görevi verilir. Fiilen çalışmaları kaydıyla haftada 15 saat ek ders görevi verilir. Eğitim dönemi başında ve sonunda iki haftayı geçmemek üzere seminer görevi verilir. Yani MEB’e bağlı okullarda görev yapmakta olan her öğretmenin yaz tatili döneminde mesleki görevi yoktur. 

Tatilde Öğretmenlere Mesleki Çalışma Haricinde Görev Verilebilir mi?
Halk eğitim merkezlerindeki öğretmenler de mesleki çalışma yapar ve karşılığında ek ders ücreti ödenir. Halk eğitim merkezlerinde eylül ayının ilk gününden, Temmuz ayının ilk gününe kadar mesleki çalışma yapılır. Yani 2 aylık yaz tatili döneminde mesleki çalışma yapılmamaktadır.

Ancak MEB hayat boyu öğrenme müdürlüklerindeki öğretmenlerin görevi süreklidir, yaz tatili yoktur. Yaz ayları da dahil olmak üzere senenin her ayında kurs devam eder. Hafta sonları da dahil olmak üzere kurslar planlanır. Ders görevleri haftada en fazla 40 saattir. Müdür yardımcısı, usta öğretmen ve usta öğreticilerin programları bu şekilde hazırlanır. Tatilde hayat boyu öğrenme kurslarındaki öğreticilerin görevi devam etmektedir. 

Aylık karşılığını doldurmayan öğretmenlere ek ders ücreti verilecek hallerde ise yaz döneminde mesleki görev verilebilecektir. Bu hallerde ise ek ders ücreti ödenecektir. Belleticilik görevi ile mesai saatleri dışında yapılan ders görevleri için ücret ödenir. Örneğin gurbetçi vatandaşların çocukları için yaz aylarında verilen uyum kurslarında öğretmenler görevlendirilebilecektir. Yaz dönemlerinde yapılan eğitici geziler için öğretmenler görevlendirilebilir. Bu gibi tüm görevlendirmeler kanun gereği yapılmaktadır ve karşılığında ücret ödenecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.