1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tazminat Alacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Tazminat Alacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tazminat Alacaklar İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatlarında incelendiğinde prim günü belli bir sayıya ulaşan çalışanların kıdem tazminatı alması yasal hale geliyor. Bu süre olduğunda da çalışanın yaşına bakılmaksızın iş çıkışı sonrası kıdem tazminatı veriliyor.

A+A-

Ülkemizde çalışanları ilgilendiren yasalar incelendiğinde 2 tür ayrım vardır. 1999 öncesi çalışanlar farklı prosedürlere, 1999 sonrası işe başlayanlar farklı prosedürlere bağlı kalabilmektedir. Kıdem tazminatı için de bu prosedürlerden birisi işleme konulmaktadır.

İş hayatına 1999 öncesi atılmış ve sigortası bu dönemden önce yatırılmış çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için çok önemli bir düzenleme bulunmaktadır. Mevzuatı özetlemek gerekirse 3600,15 yılla istifa ederek SGK'dan kıdem tazminatını alabilir. 

Duruma göre karşılaştırma yapmak gerekirse 8 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan bir çalışan 15 yıl, 3600 prim günüyle iş çıkışı sonrası çalıştığı gün üzerinden hesaplanıp kıdem tazminatı alabilirken, 9 Eylül 1999’da sigortalı olan bir çalışan için bu süre zorlaşmaktadır.

9 Eylül 1999 sonrası işe giren ve sigortası yatırılan bir çalışan 25 yıl 4500 günle kıdem tazminatı alabilecek. Kısaca 1999 sonrası işe giren bir çalışan 25 yıl çalışmadan tazminat alamazken 1999 öncesi çalışan 15 yıl çalışınca kıdem tazminatı alabiliyor. 2 dönem arasındaki hukuksal açıdan fark da 10 yıla tekabül ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.