TBMM Varlık Barışını 6 Ay Daha Uzattı

TBMM Varlık Barışını 6 Ay Daha Uzattı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan özel oturum ile içerisinde yedek akçe ve varlık barışı da bulunan konuların yer aldığı maddeler onaylandı ve yasalaştı.

TBMM Genel Kurulu'nda karara bağlanmak adına devam eden görüşmeler kapsamında, ekonomik torbada dahilinde bir araya getirilen ve varlık barışının da yer aldığı müsaade süresinin 31 Aralık 2019'a kadar uzatılmasına karar verildi. 

TBMM görüşmeleri dahilinde devam eden ekonomik paket toplantılarında karara baplanan bir diğer madde ise; Merkez Bankası'nın "yedek akçe"si kapsamında düzenleme yapılmasını öngören maddeler oldu. Bahsi geçen ve diğer maddelerin de yer aldığı 33 maddelik teklifin görüşmelerinin devam ettiği belirtiliyor.

Verilen teklif ile Merkez Bankası Kanuna'na eklendiği ilan edilen düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar ayrılan ve ihtiyat akçelerinin tamamı ile ikinci tertip ihtiyat akçelerinin son yılın karından ayrılan kısmı hariç tamamı olarak tespit edilen meblağın kullanılması yönünde onay kararı çıkmış oldu.

Söz konusu düzenleme akabinde herhangi bir şekilde banka Genel Kurul kararı talep edilmeksizin ilgili meblağ Hazine'ye aktarılacak. Geçen yıl karı 66 milyar TL olan MB'nin bu yılın ilk altı ayında ise 25 milyar TL kar beklentisi olan son dönem yedek akçede 46 milyar tl para birikti. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum