TBMM’de Bekçileri ilgilendiren 7 düzenleme maddesi kabul edildi

TBMM’de Bekçileri ilgilendiren 7 düzenleme maddesi kabul edildi

Bekçileri ilgilendiren yasal düzenlemeler ile ilgili olarak açılan oturumlarda 7 madde kabul edildi. İlgili maddeler Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) çatısı altında görüşüldükten sonra resmiyet kazandı. İşte detaylar…

Kamu personellerini ilgilendiren yasal düzenlemeler dahilinde sunulan yönetmelik ve mevzuat değişiklikleri kapsamında önerilen değişikliklere yönelik meclis oturumu yapılmaya devam ediliyor. Yeni maddeler resmen onaylandı.

Bekçileri İlgilendiren Mevzuat Değişiklikleri 

Bekçi unvanı ile kamu personeli olarak hizmet veren personelleri kapsayan değişikliklere göre; daha önce ilgili teklifin 4. Maddesinde yer alan "Adaylık süresi içinde verilen temel ve hazırlayıcı eğitimlerde başarılı olanların asaleten atamaları yapılacak." İbaresinin değiştiği açıklandı. ilgili değişiklikle beraber çarşı ve mahalle bekçilerine verilecek temel ve hazırlayıcı eğitimler için en az 3 ay süre tanınması onaylanmış oldu.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçlerinin yanı sıra görev ve yetkilerine dair de yeni bilgilerin eklendiği ilan edilirken; Halkın istirahat ve sağlığını sağlama, Devriye hizmeti yürütme, Durdurma halleri için tanınan yetkiler noktasında da değişiklikler yapıldı.

Görev ve Yetkiler

Halkın istirahat ve sağlığını sağlama noktasında alınan kararlar göre; bekçilerin inisiyatifi dahilinde olaylara müdahil olunabilecek ve gerekli durumlarda kaza, yardıma muhtaç olma durumları, şiddetten mağdur olan ve yardım talep eden vatandaşlara bekçiler vasıtası ile hizmet ve destek sunulabilecek.

Devriye hizmetlerinde ise bekçilere tanınan mesai şartlarının esneklik kazanabileceği, gerekli durumlarda mesai sahasının içerisinde bulunan site ve apartman içlerinde asayiş kollaması yapılabileceği beyan edildi.

Bekçiler Kimlik Kontrolü Yapabilecek

Bekçilerin mesai ve devriye sırasında vatandaşları durdurma hakkı bulunacak. Bundan sonraki süreç itibari ile bekçiler sokaklarda alınan ihbar durumlarda veya şahsi olarak alınan inisiyatiflerden dolayı vatandaşları durdurma yetkisine sahip olacak.

Söz konusu durdurma halinde öncelikli olarak kimlik ve tespit sorgusu yapılabilecek. Vatandaşlara kimliklerini temin ve tedarik noktasında yardımda bulunmakla mükellef olan bekçiler, yalan ve yanlış beyan ile kimlik tespiti yapılmasında zorluk çıkartmış olan vatandaşlar hakkında yasal işlem yapılması amacıyla tutulacak ve polislere teslimi noktasında gerekli işlemleri yapacak. 

İlgili değişikliklerin devamı için görüşmek üzere oturuma ara verildiği ilan edildi. Bir sonraki oturum saat 14:00’te yapılacak. 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
10 Yorum