TBMM’den taşeronlara maaş müjdesi! 4/D’li maaş farkı kalmayacak

TBMM’den taşeronlara maaş müjdesi! 4/D’li maaş farkı kalmayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde hizmet veren taşeronlar için yeni bir kararın alınması gündeme geldi. Başkanvekili tarafından yapılan açıklamada yer alan ifadelere göre 4/D’li işçilerin maaş farkının ortadan kalkacağı açıklandı.

Yurt genelinde kamu işçisi olarak hizmet vermeye devam eden taşeronlar için talep edilen maaş değişiklikleri hakkında güncel gelişmeler yaşanıyor. 4/D’li işçilerin kendi aralarında yaşanan maaş farklılığına çözüm bulunması beklenirken ilk adım TBMM’den geldi.

Başkanvekili Bilgiç’ten Açıklamalar

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından konu gündeme alınırken; TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından gündeme dair açıklamalar yapıldı. 15 Temmuz süreci ve Meclis çalışmaları hakkında açıklamalar yapan Bilgiç; Türkiye genelindeki taşeronların gündeminde olan 4/D’li işçilerin aynı statüde ve farklı maaşlarda görev yapması durumu hakkında da açıklama yaptı.

Uzun süredir taşeron işçilerin en büyük taleplerinden bir tanesi olan; aynı statü aynı emek ile farklı maaşların alınması için çözüm beklenirken; TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç tarafından söz konusu durumun çalışmalarına dahil edildiği ve halihazırda yaşanan son halin taşeronlar arasında farklı özlük hakları ile sosyal haklara kadar yansıdığı açıklandı.

Her kurum için kendi işçileri dahilinde münhasır yetkinin varlığına dikkat çeken Bilgiç; şuan için Türkiye genelindeki her taşeronu kapsayacak bir çalışma yapılmadığını; ilerleyen süreçte bakanlık yetkili merciler tarafından ilgili çalışmaların da yapılabileceğini beyan etti.

TBMM Taşeronları İçin TİS Müjdesi!

Konunun Türkiye genelinde henüz bir çözüme kavuşamamış olmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi dahilinde emek veren 4/D’li işçilerin maaşlarındaki farklar için güncelleme yapılacağı ilan edilirken; ilerleyen TİS sürecinde maaş farklarının ortadan kaldırılacağına vurgu yapıldı.

TİS dahilinde imza yetkisinin içerisinde bulunan her taşeron işçi için geçerli olmak üzere hem sosyal haklar ve özlük haklar bağlamında yaşanan farklılıkların ortadan kaldırılması hakkında çalışmaların yapıldığı ifade edilirken hem de maaşların arasında aynı statüde olan işçilere verilmek üzere farksız bir şekilde ücretlendirme yapılması üzerinden karar kılındığı ifade edildi.

İşkence Katliam İddiaları Doğru Değil!

Son zamanlarda görsel ve yazılı basında çıkan; soru önergelerinin içerisinde taşeronlar için işkence ve katliam gibi ifadelerin yer adlığı soru önergelerinin kabul edilmemesi durumuna da cevap veren Bilgiç; ellerinde söz konusu ifadelerin de geçtiği ve kabul edilen soru önergelerinin olduğunu ve iddiaların gerçekleri yansıtmadığını açıkladı.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum