TCDD personel alımı sınavı ve atama yönetmeliği değişti

TCDD personel alımı sınavı ve atama yönetmeliği değişti

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) kamu personel alımı dahilinde belirlenen genel başvuru şartları ve istihdam prosedürlerine yönelik yapılan mevzuat değişikliği; 22 Mayıs 2020 Resmi Gazetesinden yayımlandı.

Kamu personeli alımı için kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan mevzuat değişikliklerine bir yenisi daha eklendi. Söz konusu değişiklik bugün itibari ile resmileşirken; TCDD kamu personeli alımı için KPSS puanı dahil olmak üzere birçok konuda kriter değişikliği yapıldı.

Sözleşmeli Makinist Alım Şartlarında Değişiklik

TCDD bünyesinde yapılan mevzuat değişikliğinde yer alan bilgilere göre; 22 Mayıs 2020 tarihinde resmileşen kriterler için TCDD Taşımacılık, sözleşmeli makinist alım şartları hakkında değişiklik yapıldığı beyan edildi.

İlgili Yönetmelikten Önemli Detaylar

22 Mayıs 2020 tarih ve 31134 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olan mevzuat değişikliğine göre; TCDD kamu personeli alımında uygulanacak olan yazılı sınav; ÖSYM, üniversiteler ile Milli Eğitim Bakanlığı veya bu konuda uzmanlaşmış diğer kamu kurum ve kuruluşlarına yaptırılabilecek olup; adaylar sınav genelinde tamamen mesleki bilgiden sorumlu tutulacaktır.

Tren makinisti alımı için adaylardan psikoteknik ve mesleki yeterliliklere sahip olduğunu kanıtlayan belgeye sahip olması talep edilecek olup; sınavların yazılı ve sözlü sınavlardan oluşması kararın varıldığı beyan edilmektedir.

Eğitim Şartları

Tren makinisti ehliyetine sahip olmak şartı talep edilirken; adayların eğitim alanında raylı sistemler teknolojisi alanının raylı sistemler elektrik-elektronik, raylı sistemler makine, raylı sistemler mekatronik alanlarından mezun olmaları talep edilmektedir. Söz konusu alanlar iki yıllık eğitim için şart koşulmuş olup; dört yıllık lisans mezuniyeti talep edilen alımlar için de mühendislik, raylı sistemler veya teknik öğretmen lisans programından mezuniyet şartı aranacağı açıklanmaktadır.

KPSS 70 Puan Almak Şart

KPSS sınavından en az 70 puan almış olmak koşulunun sabit tutulduğu ilan edilen mevzuat değişikliğine göre; giriş sınavı için kurum tarafından belirlenen asgari puana da sahip olmak, adaylardan talep edilen şartlar arasında yerini almaktadır.

Online Başvurular Kabul Edilecek

Sınav başvurularında  koronavirüs pandemi sürecinin de etkisi ile işlevsel bir şekilde kullanılmaya başlana internet ortamından online başvuru alınabileceği gibi; kurum tarafından onay verilmesi halinde şahsen ya da posta yolu ile de başvuruların alınması yönünde karara varılmıştır.

İlgili mevzuat değişikliğinin resmi gazeteden yayımlandığı beyan edilmiş olup; yayımlanması ile birlikte doğrudan yürürlüğe girdiği bilgisi de ilgili vatandaşlar ve kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum