Telsiz Kullanım Ücretine Yüzde 22 Zam Yapıldı

Telsiz Kullanım Ücretine Yüzde 22 Zam Yapıldı

2019’da ayda 2,32 TL olan telsiz kullanım ücreti yüzde 22 zamlanarak 2020’de 2,85 TL’ye yükseldi.

Yüzde 22 Zam

Telsiz kullanım ücreti mobil hat kullanıcılarından alınan bir vergidir. 2019 yılında her bir SIM kart için ayda 2,32 lira vergi ödeniyordu. Bu vergiler yılda 27,86 liraya tekabül ediyordu. 

Telekomünikasyon hizmeti için devlete ödenmesi gereken tutar yüzde 22 zamlandı. Yani 2020 için ödenen vergi artmış oldu. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanlığı tarafından 2020 için belirlenen ücret tarifesi açıklandı. Bundan sonra aylık 2,85 lira telsiz kullanım ücreti ödenecektir. Yani bir abone yılda 34,20 lira vergi ödeyecektir.

Ülkemizdeki 80 milyon mobil hat üzerinden hesaplandığında telsiz kullanım ücretinden devletin kasasına yılda 2,7 milyar lira para girecektir. 

Telsiz Kullanım Ücreti

Mobil hat kullanımının yaygınlaşması üzerine 01.09.2013 tarihinde bu ücret alınmaya başlamıştır. Bu tarihten beri her ay tüketiciler bu vergiyi ödüyor. Gerekçe ise telekomünikasyonun doğaya verdiği zararlar olarak gösteriliyor. Dolayısıyla alınan vergiler de doğayı korumak için kullanılmalıdır.

Telsiz kullanım ücretini hem faturalı hat sahipleri hem de kontörlü hat sahipleri ödemektedir. Faturalı hatlarda aylık fatura tutarına bu tutar da eklenmektedir. Faturasız hatlarda ise hatta TL yüklenmesi halinde hemen kesinti yapılır. Yani faturasız hat sahipleri önce, faturalı hat sahipleri ise sonra ödeme yaparlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.