Temmuz Sonrası En Yüksek Devlet Memuru Maaşı Belli Oldu

Temmuz Sonrası En Yüksek Devlet Memuru Maaşı Belli Oldu

Temmuz ayında vergi diliminin değişecek olması ve aynı zamanda zam yapılacak olması ile birlikte en yüksek devlet memuru maaşı da değişecek.

En Yüksek Devlet Memuru
Kamu kurumlarında çalışan devlet memurlarının en yükseği Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı olarak belirlenmiştir. Ancak ücret açısından bakıldığında en yüksek maaş idari işler başkanına ait değildir. 2019 yılının Ocak ile Temmuz ayları arasında Cumhurbaşkanlığı idari işler başkanının ortalama maaşı 13 bin 700 lira olarak gerçekleşti. Temmuz ayından itibaren ise yeni vergi dilimine girilmesi ile birlikte bu ücret bir miktar daha düşecek.

Kamuda çalışan memurlar arasında en yüksek maaşı ise son yıllarda giderek sayıları artan bilişim personelleri almaktadır. 375 sayılı KHK ile popüler hale gelen sözleşmeli bilişim personelleri ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nda istihdam edilmeye başladı. Bilişim personellerinin düşük ücretle kamuda çalışmak istememeleri nedeniyle böylesi bir yöntem belirlendi. Günümüzde ise tavan ücretin 2 katı ile 5 katı arasında değişiklik gösteren ücret ödemeleri yapılmaktadır. Ayrıca bu personellerden KPSS şartının aranmıyor olması da önemli avantajlarından birisidir. 

Rakamlara değinecek olursak en düşük sözleşmeli bilişim personeli maaşı net 9.800 liradan başlamaktadır. Rakamlar kademeli olarak artış göstermektedir. En yüksek maaş ise net 25 bin 500 lira seviyesinde gerçekleşmektedir. Ancak vergi diliminde gerçekleşen artışlar sonrasında Temmuz ayı ve sonrasında maaşlar 20 bin liraya kadar düşüş gösterecektir. 

En yüksek ücreti alan çalışanlar arasında KİT Genel Müdürleri de yer almaktadır. Öyle ki KİT genel müdürleri 20 bin liranın üzerinde ücret almaktadırlar. Ancak bunun için yönetim kurulu başkanlığı da yapmaları gerekiyor. Aksi takdirde ücretleri daha düşük bir seviyede kalmaktadır. Yukarıda vermiş olduğumuz rakamlar net rakamlardır. Bunlara en olarak birtakım ödemeler de yapılabilir. Ancak bu ek ödemeler fazladan çalışmaya ya da bir başarıya endekslidir. Dolayısıyla net ücret hesaplamalarında bunlar dahil edilmemektedir.

Vergi Dilimi Değişikliği
Ülkemizde kazanca göre değişen bir vergi sistemi uygulaması mevcuttur. Bu nedenle yıl sonuna yaklaştıkça vergi kesintileri artmaktadır. Bununla birlikte yılın ilk ayında alınan maaş ile son maaşı arasında ciddi bir fark meydana gelmektedir. Öyle ki 25 bin lira net maaş alan birisi için bu miktar 5 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bunun yerine sabit miktarda vergi kesintisi yapılması talep edilse de bu uygulamaya konmamaktadır. 

Temmuz ayında verilen zamlar ve enflasyon farklarına rağmen bu aradaki uçurum kapanmamaktadır. Verilen zamlar enflasyona yenik düşürmektedir. Dolayısıyla bu konuda biraz daha toleranslı davranılması isteniyor. Aynı durum özel sektör çalışanları için de geçerliliğini korumaktadır. Zira gelir vergisi ayrım yapılmaksızın tüm çalışanlardan alınıyor. Devletin doğrudan aldığı bir vergi olması nedeniyle bundan taviz de verilmiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.