Tercih Edildiğinde 625 TL Burs Verilen Bölümler

Tercih Edildiğinde 625 TL Burs Verilen Bölümler

Yükseköğretim Kurulu, üniversite tercihi yapan adaylara tercih döneminde yardımcı olmak amacıyla bazı tavsiyelerde bulundu. Yükseköğretim Kurulu’nun açıkladığı bölümleri tercih eden üniversite adaylarına 625 TL burs verilecek. İşte Yükseköğretim Kurulu bö

Lisans Yerleştirme Sınavı’nın sonuçları 14 Temmuz 2017 tarihinde tekrar açıklandı. Güncellenen sonuçlar neticesinde çoğu adayın başarı sıralamasının yukarı çekildiği belirtildi.

Tercih işlemleri 18 Temmuz 2017 tarihinde başlayacak olup 26 Temmuz 2017 tarihinde sona erecektir. Tercihler, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden TC Kimlik Numarası ve ÖSYM aday şifresi ile yapılacaktır.

Yeni başarı sıralamalarını öğrenen adaylar tercih edecekleri bölümleri araştırmaya başladılar. Yükseköğretim Kurulu da bu aşamada bazı bölümleri tercih edecek adaylara “YÖK Destek Bursu” adı altında aylık 625 TL burs vereceğini açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Destek Bursundan yararlanmak için adaylarda aranan şartlar ise şu şekilde belirtilmiştir: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, belirtilen lisans programlarına ilk üç sırada yerleşmiş olmak, kazanılan lisans programının tercihleri arasında ilk 15 tercihin içinde yer almış olmak olarak belirtilmiştir.

Ayrıca adayların önceden, yurtiçinde veya yurtdışında herhangi bir lisans derecesine sahip olmaması, sınavın yapıldığı yıl ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırmış olmaları gerekmektedir. Belirtilen şartları sağlayan adaylara lisans öğrenimi süresince ağırlıklı genel not ortalamasının yıllık olarak 4 üzerinden 2,5 altına veya 100 üzerinden 65 altına düşmemesi şartıyla 2017 yılı için aylık 625 TL (12 ay boyunca) destek bursu verilecektir.

Bölümler: “Bahçe Bilimleri, Balıkçılık Teknolojisi, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği, Bitki Koruma, Bitkisel Üretim ve Teknolojileri, Biyoloji, Biyosistem Mühendisliği, Fizik, Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği, Kimya, Maden Mühendisliği, Matematik, Orman Endüstri Mühendisliği, Orman Mühendisliği, Su Bilimleri ve Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği, Süt Teknolojisi, Tarım Ekonomisi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Genetik Mühendisliği, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme, Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi, Ziraat Mühendisliği, Zootekni” olarak belirtilmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.