1. HABERLER

  2. HABER

  3. Terör Bağlantısı Olan 420 Bin Memur Mercek Altında
Terör Bağlantısı Olan 420 Bin Memur Mercek Altında

Terör Bağlantısı Olan 420 Bin Memur Mercek Altında

Kamu personeli yaklaşık 420 bin memur için terör bağlantılı kişilere yönelik incelemeler devam etmekte. Bu anlamda kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlara yönelik olarak soruşturmalar gizlilik ile sürdürülmekte olup sosyal medya paylaşım site..

A+A-

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarından yaklaşık 100 Bin üzerinde kamu personeli ihraç edilmiştir. Ancak bu ihraçlara yenileri her gün devam etmekte olduğundan bu sayı tam olarak belirlenememiştir. Ayrıca açığa alınan personellerin kurum dağılımlarını paylaşmıştık.

Buna ilaveten ihraç edilen kamu personellerinin yerlerine yenisi alınacak’mı veya suçsuz olduğu ispat edilen dönüş yapanların durumu ile ilgili olarak, ihraç edilen memurların yerlerine kurum ihraç edilenler kadar personel alabilecek, geri dönüşlerde ise başka kurumlara kaydırılacağı açıklandı.

Kamudan ihraç edilen memurların çoğunluğu (FETÖ/PDY) örgütü olurken, ikinci sırayı ise (PKK) sempatizanı örgütlere bağlı memurlar olarak bilinmektedir. Bu örgütlerin içerisinde yer alan ve üst makamlarda görev yapanların kendi yandaşlarına sınav sorularından tutunda bir çok açıktan atamalarda kendi yandaşlarını kamuya almışlar.

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) sürdürdüğü soruşturmalar kapsamında incelemeler devam ederken, raporlara göre aktif olarak bylock kullananlar hala devam etmekte olup bunları saptamakta bilgisi yer almakta. Bu saptamalar ile birlikte sosyal paylaşım sitelerinde terör propagandası yapan memurlarda mercek altına alındı. Mercek altına alınan memurlara yönelik olarak sosyal paylaşım sitelerine yönelik olarak Türkiye Noterler Birliği eliyle otomatik olarak kaydedilen hakaret, küfür, aşağılama, bir zümreye yönelik olarak dışlama veya siyasi olarak din, vicdan, hak ve hüviyetler  vb. gibi paylaşım veya saldırılara maruz kalanlara yönelik olarak TNB birliğine kaydolup 151 TL ödeyerek tazminat davası açılabilmekte.

Kamu Personeli Seçme “KPSS” sınavlarında 2008 yılı ile 2014 yılları arasında ( Akademik personel olmak üzere, Uluslar arası dil sınavı “UDS”  ve Lisansüstü eğitimi giriş sınavı “ALES” sınavlarından yüksek puan alanlar) inceleme altına alındı. Milli İstihbarat Teşkilatının soruşturmaları kapsamında çoğunluğunun Akademik personel kapsamakta.

Üniversitelerde Akademik personel olarak hali hazırda görev yapan 950 öğretim görevlisi bulunduğu ayrıca bylock kullanan 122 bin kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere işadamlarının’ da içerisinde bulunduğu isim listesini ilgili savcılıklara gönderildi.

Kanun Hükmünde Kararname ile referandum öncesi ve sonrası kamu kurum ve kuruluşlarından kamu personelinin daha ihraç edileceği beklenmekte. Ayrıca buna ilaveten Milli İstihbarat Teşkilatının savcılıklara göndermiş olduğu 122 bin bylock kullandıkları tespit edilenlerin önümüzdeki günlerde savcılıkların harekete geçmesi beklendiği bilgisine yer verildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.