1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ticaret Bakanlığı Tarafından Un İhracatına Sınırlama Getirildi
Ticaret Bakanlığı Tarafından Un İhracatına Sınırlama Getirildi

Ticaret Bakanlığı Tarafından Un İhracatına Sınırlama Getirildi

Yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak isteyen Ticaret Bakanlığı, tüketiciyi korumak için un ihracatına sınırlama getirdi.

A+A-

Ülkemizin Toplam Un İhracatı
Son dönemlerde ülkemizde un fiyatlarında dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bu fiyat değişiklikleri ekmeğe zam olarak yansıyor. Unda fiyat istikrarını sağlamak isteyen Ticaret Bakanlığı un ihracatına sınırlama getirdi. 

Yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, spekülasyonun önüne geçmek ve tüketiciyi korumak için un ihracatı sınırlandı. Sınırlama getirilen un ihracat oranı ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1'ini oluşturuyor. Bu düzenleme fiyat istikrarı sağlanana kadar yürürlükte kalacak olan geçici bir düzenlemedir.

Ticaret Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yayınlandı ve açıklama yapıldı. Son dönemde ülkedeki un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar nedeniyle Bakanlığımızca İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapıldı. Dahilde İşleme Rejimi (DIR) dışındaki un ihracatı sınırlanmıştır. 

Un İhracatı Durduruldu
İstanbul Fırıncılar Odası tarafından yapılan açıklama ile un ihracatının durdurulduğu açıklandı. Ülkemizde un fiyatlarının yüksek seyretmesi nedeniyle böyle bir karar alındığı belirtildi. Yapılan düzenleme ile Türkiye'deki un fiyatlarının gerçek değerlerine gelmesi hedeflendi. 

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı un fiyatları ile ilgili olarak Ticaret Bakanlığı ile müzakereler yaptıklarını söyledi. Bu müzakereler sonucunda 06.09.2018 tarihi itibariyle un ihracatının durdurulduğunu belirtti.  Düzenlemenin amacına ulaşarak un fiyatlarındaki yükselişin durması ve fiyat istikrarının sağlanması hedefleniyor. Düzenlemenin vatandaşa ve fırıncılara hayırlı olması dilendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.