Tırnak Yiyen Çocuğa Baskı Kurmayın

Tırnak Yiyen Çocuğa Baskı Kurmayın

Çocuğunuzun tırnak yeme rahatsızlığı varsa baskı kurmayın. dirençli bir rahatsızlık olduğu için yeme dedikçe daha çok tekrarlayacaktır.

Çocuklarda stres, aile içi gerginlik, kaygı, aile yapısı, endişe, anne baba davranışları gibi nedenlerle ortaya çıkan tırnak yeme alışkanlığı davranışsal bir bozukluktur. Dirençli bir hastalıktır. Çocuğa tırnak yeme dedikçe alışkanlığı daha çok tekrarlayacaktır. Bu yüzden çocuğunuza fazla baskı kurmayın.

Psikiyatri uzmanları ebeveynleri uyarıyor. Ebeveynlerin tırnak yiyen çocuklara tırnağını yeme diye baskı yapması çocuğu hareketi daha çok yapmasına neden olur. O yüzden uzmanlar çocuğunuza tırnak yeme diye baskı kurmaktan vazgeçmelerini uyarıyor.

Uzmanlar Tırnak yeme alışkanlığının daha çok aileden kaynaklandığı ifade ediyor. Aile içindeki gerginlik, stres, endişe, anne baba kavgaları, aile içi şiddet gibi konular tırnak yeme alışkanlığında önemli birer faktör. Tırnak yeme alışkanlığı genetik de olabilir ancak daha fazla aile kaynaklı olduğu biliniyor.

Anne babanın çocuğa tırnağını yeme diyerek çocuğa baskı uygulayarak tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirmeye çalışması çok yanlış. Bu davranış çocukta hareketi daha çok tekrarlanmasına neden olur.

Baskı kurmak yerine Tedavisini psikoterapik yaklaşım tarzlarıyla tedavi edilmeye çalışılmalıdır.çocukla konuşmak nedenini öğrenmeye çalışmak, çocuğun özgüvenini artırmaya yönelik aktiviteler yapmak gerekir. Bu konuda uzmanından yardım almak gerekebilir. Sizin tüm çabanıza rağmen davranışı terk etmiyorsa uzman bir psikologdan yardım almanızda fayda olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.